חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טיפים להפקת פרזנטציה מוצלחת

טיפים להפקת פרזנטציה מוצלחת

אם יש לכם יידע כלשהוא בכל תחום שהוא, יידע שעשוי להעשיר גם אחרים סביר להניח שמתי שהוא תתבקשו לשתף אותו. שיתוף כזה יכול להיות במסגרות שונות בין אם במסגרת מצומצמת של מספר אנשים ובין אם במסגרת רחבה של עשרות ואולי מאות אנשים, ומי שלא מיומן בדיבור בפני קהל יתקשה בהתחלה אך עם הזמן ישתחרר יותר ויותר. הנה כמה טיפים לפרזנטציה מוצלחת בכל פורום שהוא, טיפים שיהפכו את המטלה הזו להנאה של ממש:

הכנת תרשים זרימה

סביר להניח שאתם עומדים לדבר על כמה נושאים או לוקחים נושא מסוים ומפתחים אותו לתת נושאים, וכדי שהכול יזרום כמו שצריך, בכדי שהפרזנטציה תהיה רציפה אתם צריכים תרשים זרימה של הנושאים שסיומו של האחד ייקח אתכם אל זה שאחריו. גם אם אתם עובדים עם מצגת שיש בה את הנושאים הללו, תכינו לעצמכם דף שיהיה בכיס עם תרשים הזרימה הזה. זה גם יהיה נוח יותר, גם ישמש אתכם ב"מצב חירום" (מצגת לא עובדת וכדומה) ועצם ההימצאות שלו תגביר אצלכם את הביטחון העצמי.

שימוש בלוח מחיק

לוח מחיק הוא אמצעי לפרזנטציה מוצלחת יותר. סביר להניח שאתם מעלים מושגים שונים, קופצים בין נושא לנושא ורוצים להטמיע במוחם של הנוכחים דברים אחרים. בדיוק בשביל זה יש לוח מחיק והוא יכול לבוא לבד או בנוסף למסך עם מצגת או כל דבר אחר. לוח מחיק לפרזנטציה ניתן לרכוש באתר שיווקי – מקור הלוח.

הכנת החומר בצורה של נקודות להרחבה

אם אתם רוצים להרדים את המשתתפים בפרזנטציה, תכינו דפים להקראה... וברצינות, אתם  צריכים להכין את הפרזנטציה בצורה כזו שהיא תכלול נקודות שונות שיורחבו. אתם צריכים להתחיל עם מבוא למה שאתם הולכים לדבר עליו, לאחר מכן אתם צריכים לדבר על הנושא עצמו, לפתח אותו ולדבר על אספקטים שונים שלו, ובסופו של דבר לעשות סיכום שהוא מעין חזרה על מה דובר.

אל תעמדו במקום

עוד דרך להרדים מאזינים היא לעמוד במקום ולדבר. אם אתם רוצים שהקהל שלכם יישאר ערני וסקרן, אתם צריכים לנוע על הבמה כמעט כל הזמן. לא צריך לנוע בתזזיתיות אבל כן לגרום למאזינים להזיז את הראש יחד עם ההליכה שלכם. זה יוצר עניין וזה שומר את הקהל מפוקס.

אינטונציה וקול

גם הקול שלכם צריך לעניין את השומעים אתכם וחשוב בעיקר לא לשמור על מונוטוניות. אתם יכולים מידי פעם לדבר בקול רם יותר כדי להעיר תשומת לב ויכולים להנמיך את הקול אם אתם רוצים ליצור דרמטיות מסוימת, אך בכל מקרה לא לדבר בטון צורם או כזה שלא נשמע.

העברת פרזנטציה היא מומחיות, היא משהו שנרכש לאחר זמן מה וככל שמעבירים אותה עוד ועוד מקבלים עוד ועוד ביטחון ומשתפרים יותר ויותר בפעמים הבאות.

מאמרים נוספים בנושא יזמות ועסקים קטנים

עבור לתוכן העמוד