הזוכים בפרס הישראלי לביקורת התקשורת לשנת 2011 : האתר לאטמה והעיתונאי חאלד אבו טועמה

הזוכים בפרס הישראלי לביקורת התקשורת ע"ש אברמוביץ לשנת תש"ע – 2011, הם האתר לאטמה והעיתונאי חאלד אבו טועמה. האתר לאטמה זכה במרב הקולות ובהפרש ניכר משאר המועמדים, בהצבעה שנפתחה השנה, לראשונה לציבור הרחב. העיתונאי אבו טועמה נבחר פה אחד ע"י וועדת השיפוט של הפרס. הפרס, בגובה 5,000 דולר, יוענק לכל אחד מהזוכים בטקס הפרס של "האגודה לזכות הציבור לדעת" שיתקיים בפברואר.


הפרס הישראלי לביקורת התקשורת ע"ש אברמוביץ, מוענק מזה 11 שנה, לשני אישים או גופים שתרמו תרומה אמיצה, איכותית ומשמעותית במיוחד לביקורת התקשורת בישראל. בין הזוכים בפרס בשנים האחרונות ניתן למצוא את (לפי הא-ב) אריה אבנרי, יעקב אחימאיר, מתי גולן, קרולין גליק, אמנון דנקנר, ד"ר אסתר הרצוג, בן דרור ימיני, יואב יצחק, עמוס כרמל, עירית לינור, קלמן ליבסקינד, אמנון לורד, ינון מגל, משפחתו של סרן ר', חגי סגל, יבגנייה קרבצ'וק, מטה מאבק היוצרים, ד"ר דוד צנגן, עמוס רגב וד"ר נחום שחף.


השנה, הוחלט על שינוי בתקנון הפרס ואת אחד משני הזוכים בחר הציבור הרחב. בהצבעה שנערכה באתר שהוקם לשם כך ביקרו למעלה מ- 15,000 גולשים והתקבלו למעלה מ-4,000 הצבעות. למקום הראשון בפער גדול מהמקום השני, הגיע האתר לאטמה העוסק בסאטירה וביקורת תקשורת בגוון ימני. האתר הוקם על ידי קבוצה של עיתונאים וכותבים בדצמבר 2008 בראשות קרולין גליק. האתר מפרסם ביקורות כתובות על כל אמצעי ואנשי התקשורת בישראל, קטעי וידאו סאטיריים בנושא וכן ידיעות מעניינות שהתקשורת לא דיווחה עליהם. לאטמה נחשב לפורץ דרך בתחום ואף זכה לתודעה עולמית בעקבות קליפ של שיר סאטירי שהופק כתגובה לנושא המשט לעזה וזכה למיליוני צפיות באינטרנט, בכל רחבי העולם.


על זכייתו של חאלד אבו טועמה החליטה וועדת השיפוט בראשות השגריר לשעבר עו"ד ד"ר מאיר רוזן- נשיא האגודה, המשורר ארז ביטון, השגריר לשעבר זלמן שובל, הגב' דליה זליקוביץ, ד"ר מור אלטשולר, אלוף במיל. אורן שחור ומר ישראל מידד- מ"מ יו"ר האגודה.


חאלד אבו טועמה הינו עיתונאי ערבי-ישראלי, המשמש ככתב בשטחים בעבור הג'רוזלם פוסט, U.S.News & World Report ומפיק בעבור חדשות רשת NBC משנת 1988. נוסף על היותו כתב ומדווח, אבו טועמה מפרסם מאמרים ונושא הרצאות אשר מתאפיינות בקו מאוד ביקורתי ביחס לתקשורת (הן הישראלית והן הזרה), אשר לטעמו אינה באמת מבינה את תפקידה וגם לא את הנושא הפלסטיני עליו היא מדווחת. בנימוקי הבחירה מציינת וועדת השיפוט כי "לאבו טועמה גישה מרעננת. הוא מספק לא פעם מידע שונה מעמיתיו, אינו מהסס לגעת בעצבים החשופים ובנושאים הרגישים שבתחום סיקורו, ובשל כך אף קיבל איומים על חייו. במקביל הוא מותח ביקורת חריפה על עיתונאים המסקרים את הסכסוך ואשר לטענתו כותבים מתוך בורות עמוקה ולעיתים מטים את המידע המדווח על ידם בהתאם לדימוי הרצוי והמקובל. באופן התנהלותו המקצועי ובבחירותיו ללא מורא, תורם מר אבו טועמה תרומה משמעותית לביקורת התקשורת".

אולי יעניין אותך

 רקאנטי וסיגלית הורן גלפרין קרדיט משה נייס
- גיל סמסונוב, סרן עומר באומן שחזר שנפצע במהלך המלחמה בעזה. בנו של יורם
16157pica6

שתפו את הכתבה

הכתבות החמות

resized_pexels-photo-270637 (3)
 באדיבות טיקטוק ישראל (4)
 רדושינסקי סמנכלית שירות ומכירות בפרטנר תומר לוי מייסד סיין נאו איתי דויטש עורך דין ושותף נשיץ ברנדס אמיר