הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

כף היד של וענונו תעלה לחינוכית 50,000 ₪

13/04/2015

בהמלצת בית המשפט העליון, התקבל ערעורה של סוכנות צילומי העיתונות זום 77 בבעלות אלי הרשקוביץ', וסכום הפיצוי שהוטל על הטלוויזיה החינוכית בגין הפרת זכות יוצרים בצילום  כף היד של מרדכי וענונו , עלה  מ-27,000 ₪ ל- 50000 ₪.


זו הפעם השנייה שהטלוויזיה החינוכית הפרה זכות יוצרים בצילום המיתולוגי של כף היד של וענונו, שצולם כאשר הובא להערכת מעצרו בבית המשפט המחוזי בירושלים בשנת 1986.


ההפרה הראשונה הייתה בתכנית תיק תקשורת ששודרה בשנת 2000, ובתביעה שהוגשה חויבה החינוכית ע"י בית המשפט המחוזי בתל אביב, לשלם ל"זום" פיצוי של 18,000 ₪,  מתוך 20,000 ₪ שהיו הסכום המרבי בחוק הישן.


הפעם השנייה הייתה בתכנית "הקשר הישראלי" של בן כספית, ששודרה ביום 5/5/2012,  ובתביעה שהוגשה בבית המשפט המחוזי  בירושלים, הוטל על החינוכית לפצות את "זום"  בסך של  27,000 ₪ .


באמצעות עורך דין גילעד רוגל, שייצג את "זום" בשתי התביעות כנגד החינוכית, "זום" הגישה ערעור לבית המשפט העליון. בפתח הדיון שהתקיים ביום 2/4/2015, הביעו שופטי העליון את דעתם כי סכום הפיצוי שנפסק אינו מידתי, בהתחשב בכך שזו הפעם השנייה שהחינוכית מחויבת בהפרת זכות יוצרים של "זום". לאור זאת, בית המשפט העליון הציע  לחינוכית "הצעה שאי אפשר לסרב לה", כי סכום הפיצוי ייעלה ל- 50,000 ₪,  והחינוכית קבלה את ההמלצה.


עורך דין גילעד רוגל מציין: "זו הפעם הראשונה מאז כניסתו לתוקף של חוק זכות יוצרים החדש בשנת 2008, שהייתה לבית המשפט העליון  הזדמנות להציב את רף הפיצוי בשל הפרת זכות יוצרים בצילומי תקשורת חשובים. הפרות חוזרות הן תופעה שכיחה בתקשורת הישראלית, ופסק הדין מעביר מסר חשוב ומרתיע. הטלוויזיה החינוכית זכתה "להנחה"  בשל כך שאינה גוף מסחרי, ואין ספק שגופי תקשורת מסחריים יחויבו בסכומים גבוהים עוד יותר בשל הפרות חוזרות. אין הכרח שההפרה החוזרת תתבצע באותו צילום, וגם הפרות חוזרות בצילומים שונים של אותו צלם ייחשבו כנסיבה מחמירה".

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד