חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לראשונה משודרת בישראל - משועבדים / Enslaved

"משועבדים" היא מיני סדרה דוקומנטרית חדשה - מאת היוצרים הישראלים שמחה יעקובוביץ' וירון ניסקי. הסדרה שודרה ברחבי העולם בארה"ב, קנדה, בריטניה, אירלנד ועוד, הוקרנה במספר פסטיבלים
וזכתה בשלושה פרסי ה"אמי" הקנדי: בימוי סדרת דוקו, צילום בסדרת דוקו, הסדרה ההיסטורית הטובה ביותר.
באדיבות סלקום tv (הגדל)
באדיבות סלקום tv

"משועבדים", בהובלת הכוכב ההוליוודי סמואל ל. ג'קסון, מספרת את סיפורם של נשים וגברים שהועברו כעבדים בספינות, מאפריקה לאמריקה - מסע שרבים מהם לא שרדו. הסדרה צולמה ב־12 מדינות ובארבע יבשות, ועוקבת אחר המסעות שהחלו במערב ובמרכז אפריקה, שם שגשג סחר העבדים, דרך הספינות שהובילו אותם ועד להגעתם לברזיל, לקאריביים ולארה"ב.

 

יוצרי הסדרה מנסים לאתר ספינות עבדים טרופות בלב ים, באמצעות צוות מיוחד של צוללנים וארכיאולוגים תת ימיים, אשר נעזרים בטכניקות חדשות ובטכנולוגיות מתקדמות. הסדרה עוסקת לא רק בגזענות, אלא גם בשורשי וחוליי הקפיטליזם. היא מביאה את ההקשרים הפוליטיים והכלכליים שיצרו את העבדות, והזניקו את עולם העסקים האירופי לשגשוג חסר תקדים.

 

ירון ניסקי אמר היום: "אחרי ששודרה ב-142 מדינות ברחבי העולם, שמחה ואני שמחים שסלקום בחרה לשדר את אנסלייבד גם לקהל הישראלי. הסדרה מביאה לצופים חלק חשוב בזיכרון הקולקטיבי העולמי שהעולם שכח ומחק במשך שנים. אנחנו גאים בכך שכשני יהודים וישראלים נפלה בחלקנו הזכות לעזור בכך."

 

ביקורות:

 

"סמואל ל. ג'קסון חושף צד חבוי בעצמו, וזה  מצדיק צפייה בפני עצמו" (ניו יורק מגזין)

"למרות שהיו הרבה תכני תעודה שעסקו בעבדות, הסדרה הזאת רוצה לספר סיפור שונה באמצעות חשיפת עדויות" (גרדיאן)

"מכיוון שכל ספינה יכלה לשאת 650 עבדים, קשה לחשוב על כמה בני אדם אפריקנים כבולים פגשו מוות נוראי בחושך המצחין שמתחת לסיפון. אבל הסדרה גורמת לנו לחשוב על זה" (טיימס)
"רק לעתים נדירות יש היבט פרסונלי בארכיאולוגיה" (פייננשל טיימס)

 

יוצרי הסדרה:

שמחה יעקובוביץ' - במאי ומפיק זוכה פרסים, שזכה בשלושה פרסי אמי אמריקאיים בתחום התחקיר העיתונאי, ובשלל פרסים נוספים. בין הפרויקטים שהפיק וביים בעבר ניתן למנות את סדרת "הארכיאולוג העירום" (אותה גם הגיש), את הסרט התיעודי "פיענוח יציאת מצרים" ואת "אטלנטיס עולה מן הים", ביחד עם זוכה האוסקר ג'יימס קמרון, והתחקה אחר מיקומה האמיתי של העיר האבודה. הסרט שודר בנשיונל ג'יאוגרפיק.

 

ירון ניסקי - במאי, מפיק ותסריטאי ישראלי, זוכה פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה ופרס האקדמיה הקנדית לקולנוע וטלוויזיה. בין היתר, היה מיוצרי סדרת האנימציה מ.ק. 22, הסדרה הקומית "רד בנד" והיה מעורב בהפקות ישראליות רבות. בשנים האחרונות, התמקד בעולם התעודה והיה שותף ליצירת סרטים עבור דיסקברי ונשיונל ג'יאוגרפיק (לרבות "אטלנטיס עולה מן הים", ביחד עם שמחה יעקובוביץ' וג'יימס קמרון). עוד ביים את הסרט הדוקומנטרי "הנאצי הטוב" עבור תאגיד השידור "כאן" וערוץ VISION הקנדי ואת הסדרה התיעודית "אויבים", ששודרה בכאן 11, ועוסקת במנהיגים שנויים במחלוקת בעולם הערבי.


כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד