חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בזק ורשות הטבע והגנים השלימו פיילוט לפריסת תשתית WiFi מתקדמת בגנים הלאומיים

הגן הלאומי מצדה. צילום: מנו גרינשפן

חברת בזק ואגף המחשוב של רשות הטבע והגנים השלימו לאחרונה פיילוט להתקנת רשת WiFi מתקדמת ומאובטחת במהירות גבוהה ב-6 גנים לאומיים מובילים ביניהם: מצדה, קיסריה, קומראן ומגידו. עם השלמת שלב זה ברשות הטבע והגנים ובבזק יחלו בהשלמת פרישת התשתית לעוד עשרות אתרים. השלמת הפרישה מתוכננת לסוף שנת 2019.

מטרת הפרויקט היא לאפשר גישה איכותית, מהירה וחופשית לאינטרנט למבקרים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים ובכך להעצים את חווית הביקור של המטיילים, ביניהם תיירים רבים מחו"ל.  

 

בפרויקט נעשה שימוש באמצעי תקשורת המיועדים הן לרשת הארגונית והן לרשות מבקרים תוך שמירה על הפרדה מוחלטת ואבטחה מקסימלית. כמו כן נעשה שימוש בציוד תקשורת המותאם היטב לתנאי מזג אוויר לא קלים ובמיקומים גיאוגרפים מגוונים.

 

בפרויקט הותקנו קווי תקשורת ייעודים בקצבים גבוהים והם מאפשרים גלישה מהירה ויציבה למאות מבקרים בו זמנית. רשת מקבילה מאובטחת הוקמה לטובת עובדי הרשות באתרים השונים, המאפשרת גישה ליישומים הנדרשים ובכל אתר הוגדרו דפי נחיתה עם מספר יישומים לטובת התמצאות רישום ושיפור חווית המבקר באתר.

 

בנוסף, בימים אלו מוקמת רשת נוספת באתרים השונים - רשת קופות שתעבוד על התשתית האלחוטית ברמת אבטחה גבוהה על מנת "לפתוח צווארי בקבוק" בתורים ע"י שימוש באייפדים כקופה ניידת, ובכך לחסוך זמן המתנה יקר למבקרים.

 

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "בייזום הפרויקט התלבטנו האם לשלב קישוריות לאינטרנט של המאה ה-21 באתרי מורשת המייצגים מורשת של מאות שנים אחורה או לאפשר למבקרים דווקא להתנתק לרגע מהחיבור התמידי לאינטרנט כדי להתמסר במלוא העוצמה למורשת המפוארת של כל אתר והיציאה לטבע. לבסוף הכרענו כן להציב את אתרי הרשות בשורה אחת עם אתרי התיירות המובילים מבחינת שירותים דיגיטליים, אך לעשות זאת רק במרכזי האתרים ולא בשוליים הטבעיים שלו. בכך נעצים את חווית הביקור למיליוני המבקרים באתרינו, הן עבור אלו שרוצים להתנתק ולהתמסר לביקור והן עבור אלו שחשוב להם להישאר מחוברים".

 

לדברי אורן בן חורין, מנהל אגף המחשוב של רשות הטבע והגנים, "מדובר בפרויקט מאתגר שכן אתרי הרשות נמצאים באזורים מרוחקים מחוץ למרכזי ערים, בפריסה ארצית, לרוב עם אתגרים טיפוגרפיים ועם ריבוי רב של משתמשים בזמני שיא בתנועת המטיילים באתרים. עם סיום שלב הפיילוט אנו צפויים להמשיך לשלב ב' בפרויקט ולפרוש את תשתית ה-Wifi לעוד עשרות גנים לאומיים ושמורות טבע שהרשות מנהלת בכל רחבי הארץ".

 

לדברי מנהל החטיבה העסקית בבזק, קובי פז, "אנו רואים חשיבות גדולה בשיתוף הפעולה עם רשות הטבע והגנים, שכן האפשרות הזמינה והנוחה לחיבור לאינטרנט באתרים השונים, שלרוב מרוחקים מהערים, היא אלמנט משמעותי מאוד. אנו שמחים לאפשר לכל המבקרים ליהנות מאינטרנט זמין ואיכותי, בביקוריו באתרים השונים ולהישאר מחובר גם במקומות מרוחקים יותר".

עבור לתוכן העמוד