חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צמיחה מכוח האינרציה

הכסף שלכם היום קונה יותר! זו מציאות, לא סיסמה חלולה. הנה אנו רואים איך שגלי ההדף של מה שמכונה "המשבר הכלכלי" יוצרים, כך נראה, עולם חדש יפה יותר עבור רוב העם היושב בציון. בעקבות "הצונאמי הכלכלי העולמי" העולם חוזר לשפיות ומחירי חומרי היסוד נוחתים חזרה לקרקע האמיתית שלהם. כל זה קורה לאחר שהעולם כבר כמעט והגיע לקצה גבול היכולת שלו לחיות באווירה וירטואלית קשה, כאשר כמה מגידי עתידות ישבו להם במגדלי השן אי-שם בארה"ב והזיזו את מניות חומרי היסוד לגבהים בלתי-סבירים אשר הציבור לא יכול היה לעמוד בהם.

עם זאת, מעודד לראות כעת איך מנהיגי מדינות רבים הפנימו את העובדה כי שימוש בסמכויות כה נרחבות שניתנו לאנשים פרטיים עם השקפת עולם קפיטליסטית, אינה הצעד הנכון עבור רוב הציבור. הם גם לומדים כיום כי כדי להגן על הציבור צריך למנות לו פרנסים בעלי אחריות ציבורית מקיפה, ולא כאלה שעסוקים כל היום במחשבות איך להעשיר את עצמם. ועל זה אני אומר – הם חישבו אותה לרעה, ומשמיים חישבו אותה לטובה.

 

עוצמתו של "כוח האינרציה"

 

בואו נראה בעזרת חשבון פשוט, כמה טוב לחזור לשפיות כלכלית. רוב בני האדם הינם שכירים. מעטים הינם עצמיים. ולכן, שכיר אשר עד היום השתמש במשכורתו עבור מחייתו ומחיית משפחתו, נשאר לאחר גל ההדף הכלכלי עם הרבה יותר כסף בכיס! לדוגמה, פעם מחירה של חבית הנפט הגיעה ל140$, הדלק התייקר מאוד ונסיעה ממוצעת מתל-אביב לירושלים עלתה ברכב פרטי כ-150 שקלים. כיום, אותו גבר המסיע את  משפחתו התל-אביבית לאירוע בירושלים, הוא ישלם עבור הנסיעה רק 110 שקל בערך. כלומר נשארו לו בכיס כ-40 שקלים שבהם הוא לקנות קפה ועוגה או זר פרחים אותו יביא לביתו וישמח את בני הבית.

דוגמא נוספת: מי שרצה עד לפני מספר חודשים לבנות או להרחיב את דירתו, מצא עצמו נאבק ביוקר חומרי הבנייה, ובמיוחד במחיר הברזל שהגיע לשיאים עולמיים. מאז, מחיר הברזל ירד בכשני-שלישים, ומחירי שאר חומרי הבניה גם הם במגמת ירידה ברורה. לכן, אם אותו אדם קיבל רק לפני מספר חודשים הלוואה מהבנק לצורך בנייה וצירף אליה את הצעת המחיר של קבלן הביצוע, יוכל עם אותו סכום של הלוואה לרכוש מוצרים נוספים לבית. באותה מידה, הוא גם יכול להשקיע את יתרת הכסף שהתפנתה בהשקעה בעסקים מניבים. זאת ועוד: בתחומים רבים של חיינו הוזלו המחירים משמעותית, כך שבשורה התחתונה נשאר לנו כסף בכיס, ולא מעט. לפי חישובים כלכליים שנעשו לאחרונה, חלה הוזלה של כ-20 אחוזים בהוצאות שלנו.

בנוסף לזה, אנו מגלים שנגיד בנק ישראל עשה עמנו עוד כמה חסדים המיטיבים את המצב, כמו למשל בכך שגרם להעלאת שער הדולר ולהורדת הריבית: צעדים אלה מביאים את האנשים בארץ ובעולם להשקיע את כספם מחוץ לבנקים, ובכך למנף את הכלכלה המסורתית (ענפי הבניה, התעשייה וכדומה).  כל תנועה בעולם יוצרת כוח, וככל שהתנועה  מממשיכה - כך גדל הכוח. לתופעה הזו קוראים בפיסיקה "כוח האינרציה". כל אחד מאיתנו זוכר את עצמו מפדל באופניים והנה במהירות מסוימת, גם אם הפסיק לפדל, האופניים המשיכו לנסוע מאליהן. כך גם בכלכלה: ברגע שהציבור מתחיל להשקיע בעצמו, אזי נוצרת תנועה אשר בשלב מסוים יוצרת אינרציה שיכולה לחלץ כל כלכלה מכל משבר. דוגמא טובה לכך היא הכרזת מנהיגיכם של שתי מעצמות הייצור האסייתיות סין והודו להזרים משאבים אדירים לתוך הכלכלה הפנימית שלהם, ובכך להניע את בני-עמם לקחת הלוואות בריבית נמוכה ולייצר כלכלה מסוג חדש – יצרנית, מקורית וצרכנית.

רבים פונים בימים אלו ושואלים מה לעשות עם הכסף שלהם אשר נפל בין הכיסאות, בין אם במכירת דירה בשער נמוך של הדולר או בקבלת ריבית כמעט-אפסית על הפיקדונות שלהם בבנק. ובכן, תשובתי היא שכעת זה הזמן לרכוש חלקים או מניות בחברות עובדות ויצרניות, אשר הרווח הגולמי השנתי שלהן הינו למעלה מ-30 אחוזים. אפשרות אחרת היא להשקיע בפרויקטים מניבים במדינות כמו סין, שהמגמה הממשלתית שם הינה, כאמור, לייצר צמיחה מכוח האינרציה.

 

*הכותב הוא איש עסקים וממציא סדרתי, המקים ומבעלי חברת האחזקות והניהול "המרכז הישראלי לממציאים בשיטת שניידר" ומחבר הספרים "לרקוד עם משקיעים", "מחלום למיליון" ו"ממציאים הם ילדים לנצח"

 

אתר האינטרנט של המרכז הישראלי לממציאים: http://www.icoi.co.il

מאמרים נוספים בנושא

עבור לתוכן העמוד