חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האגודה למלחמה בסרטן לתוכנית 2025: "נראה לכאורה כאילו קיימת יד מכוונת המשווקת סיגריות לתוכנית"

האגודה למלחמה בסרטן לתוכנית 2025: "נראה לכאורה כאילו קיימת יד מכוונת המשווקת סיגריות לתוכנית"

האגודה למלחמה בסרטן להפקת התוכנית 2025: "מהיקפי העישון בתוכנית נראה לכאורה, כאילו קיימת יד מכוונת המשווקת סיגריות לתוכנית ומעודדת את הסצנות הרבות בהן הן "מככבות". אנו מקווים ומבקשים כי הפרסומת להרגל המזיק והקטלני שגובה מחיר חיי אדם כה גבוה בישראל, יפסק בהקדם, על מנת שנוכל לגדל פה דור של צעירים בריאים וחופשיים ממחלות".

 

האגודה למלחמה בסרטן פנתה השבוע להפקת התוכנית 2025 בבקשה דחופה לצמצום היקף העישון החמור וחסר התקדים בתוכנית. במכתב שנשלח לשידורי קשת נכתב: "ברכות חמות לתוכנית המציאות החדשה שעלתה לשידור בערוץ קשת 12 ובערוץ 22. הצטערנו לראות כי בתוכנית מוצגת תופעת העישון באופן נרחב וחסר תקדים בסדר גודל שכמותו טרם נראה על המסך ואף קיבלנו על כך כבר מספר פניות מהציבור הרחב. בשידור החי בתוכנית ההשקה בערוץ 12 אשר נראה שכללה קטעים ערוכים ומתוכננים מראש בחרתם להציג באופן בולט את אחד המתמודדים מעשן סיגר במסגרת "תעודת הזהות" שהוכנה מראש.

 

בשידור החי בערוץ 22 מאז שהמתמודדים מתעוררים בבוקר, אתם משדרים ברצף חלקים ארוכים של עישון בהיקף חסר תקדים הכוללים גלגול סיגריות, עישון סיגריה אלקטרונית וגם קטעים של משתתף יושב לבדו ומעשן. מה גם שיש בשידור הזה משום מצג שווא מטעה כאילו רוב הציבור מעשן כשבפועל כ – 20% מהציבור מעשנים וגם זה יותר מדי.

 

 עדויות מדעיות הוכיחו מעל לכל ספק כי תופעת העישון תופסת תאוצה כאשר היא מקבלת גיבוי באמצעי התקשורת. מדינת ישראל מתקדמת בצעדי חקיקה איטיים וחשובים לצמצום נגע העישון הממכר, הממית והקטלני אך השידור אצלכם מעודד עישון במיוחד בקרב צעירים.

 

 האגודה למלחמה בסרטן משקיעה מדי שנה משאבים רבים במלחמה בנגע העישון, אשר גובה כ-8,000 קורבנות מדי שנה. מדובר ביותר מאשר מקרי המוות כתוצאה מאיידס, תאונות דרכים, התאבדויות ורצח - גם יחד. מחקרים הוכיחו שגם חשיפה קצרה לפרסום של עישון עלולה להשפיע על גישת בני הנוער ביחס לעישון ולמעשנים, ועל כוונתם לעשן בעצמם. עדויות מדעיות ממחקרים ארוכי טווח הצביעו על כך שחשיפה לעישון בסרטים ובתוכניות טלוויזיה פופולאריות, משפיעה על צעירים שאינם מעשנים להתחיל לעשן או להפוך ממעשנים אקראיים למעשנים באופן קבוע, ומתמכרים לרגל קטלני זה, המקצר את תוחלת החיים בכ - 10 שנים. מהיקפי העישון בתוכנית נראה לכאורה, כאילו קיימת יד מכוונת המשווקת סיגריות לתוכנית ומעודדת את הסצנות הרבות בהן הן "מככבות". אנו מקווים ומבקשים כי הפרסומת להרגל המזיק והקטלני שגובה מחיר חיי אדם כה גבוה בישראל, יפסק בהקדם, על מנת שנוכל לגדל פה דור של צעירים בריאים וחופשיים ממחלות".

 

מהפקת התוכנית 2025 נמסר כי: "הפקת התכנית 2025 פועלת לפי הנחיות הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלווין, מציג את כל האזהרות הנדרשות, ובנוסף אוסרת על העישון ברוב חלקי העיר".

 

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד