חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פסק דין: כפתור "Share" בסוף כתבה מחליש זכויות יוצרים

שופטת בית משפט השלום רונית פינצ'וק-אלט דחתה תביעה של מקומון נגד ח"כ שלי יחימוביץ', על כך שפרסמה באתר שלה ראיון מתוך המקומון. את יחימוביץ' יצג עו"ד ערן שמעוני ממשרד צלרמאייר פילוסוף רוזובסקי צפריר טולדנו ושות׳. עוד קביעה תקדימית: זכויות היוצרים הם גם של המראיין וגם של המרואיין 

כפתור "Share" בכתבה אינטרנטית, שנכלל בכתבה במטרה לעודד את הגולשים להפיץ את התוכן החדשותי עם חבריהם, מהווה אינדיקציה לכוונה של בעל זכויות היוצרים לכך שניתן לעשות שימוש ביצירתו. שופטת בית משפט השלום רונית פינצ'וק-אלט קבעה כי  הכללת כפתור "Share" תהווה ראייה בעלת-משקל לכך שמי שהפיץ את התוכן עשה זאת בתום-לב והוא זכאי להגנת שימוש הוגן. 

בנוסף, פסק הדין עוסק בהרחבה בסוגייה משפטית עדכנית שכמעט ואין לגביה כתיבה או פסיקה קודמת - למי שייכת זכות היוצרים בראיון עיתונאי, האם לכלי התקשורת או למרואיין? השופטת קובעת כי הזכות נתונה במשותף לכלי התקשורת שקיים את הראיון, ולאדם שרואיין, ולכל אחד מהם הזכות לתבוע בנפרד על פגיעה בזכויותיו 

השופטת פינצו'וק קבעה כי יחימוביץ' לא הפרה את זכויות היוצרים של המקומון "מודיעין ניוז", כאשר בהיותה יו"ר מפלגת העבודה הועלו לאתר האינטרנט שלה קטעים מראיון שפרסם המקומון עם יצחקי חן, ששימש ראש חדר המצב בקמפיין של יחימוביץ' בשנת 2011. הקטעים מהכתבה פורסמו במדור המוקדש לכתבות מן העיתונות על יחימוביץ' ועל מפלגת העבודה, וניתן קרדיט ברור למקומון ולכתבת. בפסק הדין נקבע כי השימוש שעשתה יחימוביץ' בכתבה שפירסם העיתון הוא שימוש הוגן, וכי "בתובענה זו לא עולה חשד או בדל של חשד בדבר התנהגות שלא בתום לב, אלא נהפוך הוא."

 

עוד כתבה השופטת כי "בענייננו, הפרסום באתר של הנתבעת אינו פוגע בערכה של היצירה ולא בשוק הפוטנציאלי שלה... ההגיון מוביל למסקנה כי פרסום הקטעים באתר של הנתבעת, לא פגע בחשיפה של כתבת הראיון, אלא אף הגביר אותה, כתוצאה ממתן קרדיט וחשיפת כתבת הראיון לציבור שאינו נמנה עם קהל הקוראים של המקומון.

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד