חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדד נולד: איגוד חברות הפרסום משיק לראשונה בישראל את "מדד הפרסום"

גם לתעשיית הפרסום יש מדד: איגוד חברות הפרסום  משיק לראשונה בישראל את "מדד הפרסום"

 

איגוד חברות הפרסום משיק לראשונה בישראל את "מדד פעילות ענף הפרסום". המדד פותח ביוזמת יאיר גלר, יו"ר איגוד חברות הפרסום וקודמו בתפקיד רמי שלמור ובשיתוף משרדי הפרסום.

 

גלר:  "המדד החדש יהווה כלי עבודה אפקטיבי לכל תעשיית הפרסום".

 

תעשיית הפרסום בישראל, ביוזמת איגוד חברות הפרסום, היא הראשונה בעולם שפיתחה מדד שנועד לבחון את כיוון ההתפתחות של ענף הפרסום ולהוות כלי עבודה בידי הפרסומאים המשווקים והמדיה.

 

מדד הפרסום הנו מדד סטטיסטי המצביע על מגמות לאורך זמן בפעילות ענף הפרסום בארץ, תוך בחינת השינויים בכמה פרמטרים עיקריים של פעילות הפרסום.  מדובר במדד בלעדי וייחודי ש"נולד" בישראל ויפורסם אחת לשלושה חודשים על ידי איגוד חברות הפרסום.

 

יאיר גלר, יו"ר איגוד חברות הפרסום: "מדד הפרסום נמדד לאורך 6 רבעונים מאז ינואר 2005 והוכח ככלי אמין ואפקטיבי . איגוד חברות הפרסום בחר לא לפרסם את המדד,  אלא רק אחרי שישה רבעונים כדי לבחון את התקפות שלו לאורך זמן.

מטרת המדד לשקף את סך פעילות ענף הפרסום בישראל בהשוואה למדדים מקרו כלכליים אחרים ולזהות מגמות לאורך זמן בענף הפרסום. באמצעות המדד ניתן יהיה לאתר נקודות מפנה (מיתון או צמיחה) בענף הפרסום ולהיעזר בו ככלי נוסף שיהווה אינדיקטור למדדי הצריכה הפרטית במשק". 

 

מדד הפרסום החדש דומה למדד המשולב למצב המשק  של בנק ישראל שהינו האינדיקטור לאבחון כיוון ההתפתחות של הפעילות הכלכלית הריאלית בזמן אמת. המדד המשולב מחושב על פי השינוי החודשי בחמישה רכיבים, המייצג היבטים שונים של הפעילות הריאלית בתעשיית הפרסום.

 

המדד פותח באמצעות שני מחקרים שהנדגמים בהם היו בעלי ומנהלי חברות הפרסום בישראל, ומשכלל מספר פרמטרים על פי נוסחה ייחודית, בניהם: סך הוצאה לפרסום בענף (נתוני "יפעת") ברבעון, עלות 30 שניות בטלוויזיה ערוץ 2 p.t. (נתוני חברות המדיה) בממוצע לרבעון, מספר הפקות טלוויזיה חדשות (נתוני הרשות השנייה) ברבעון, מספר הפקות טלוויזיה חדשות בתקציבי הפקה גבוהים (נתוני הרשות השנייה) ברבעון ומספר מודעות "דרושים" (עיתונות) ברבעון.

 

מניתוח מסקנות מדד הפרסום האחרון, המתייחס לתקופה שלאחר מלחמת לבנון (יולי אוגוסט) עלה כי תגובת ענף הפרסום למלחמת לבנון השנייה הייתה כאל אירוע חולף. התגובה החיובית של ענף הפרסום להפסקת האש הייתה מיידית ובסדר גודל דומה לתגובה השלילית לפרוץ הקרבות. בחצי השני של חודש אוגוסט (הפסקת אש) עלה מדד הפרסום בשיעור של 32.5% בהשוואה לחצי הראשון של חודש אוגוסט.

עוד עלה כי בחודש יולי 2006 ירד מדד הפרסום לרמה של 75.3 (בחישוב ממוצע על פני כל החודש). זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז תחילת המדידה ברבעון הראשון של 2005.

 

נתונים נוספים שהדו"ח מגלה הם:

1. ניתן לומר כי תגובת ענף הפרסום לפרוץ הקרבות הייתה מיידית ובסדר גודל שלילי של כ-30%.2.

2. למרות הרייטינג הגבוה של שידורי הטלוויזיה בערוצים 2 ו – 10 ירד היקף הפרסום בטלוויזיה, בתקופת המלחמה,  בשיעור חד ומחירי הפרסום צנחו עד לרמה של 4300$ לתשדיר 30 שניות בערוץ 2 בזמן צפיית שיא.

3. הירידה במספר הפקות הטלוויזיה החדשות מלמדת על נטיית המפרסמים לדחות התחייבויות להוצאות כספיות בתקופה של חוסר וודאות.

4. בחצי השני של חודש אוגוסט (הפסקת אש) עלה מדד הפרסום בשיעור של 32.5% בהשוואה לחצי הראשון של חודש אוגוסט (מלחמה).

5. התגובה החיובית של ענף הפרסום להפסקת האש הייתה מיידית ובסדר גודל דומה לתגובה השלילית לפרוץ הקרבות.

6. ניתן להעריך כי תגובת ענף הפרסום למלחמת לבנון השנייה הייתה כאל אירוע חולף.

7. אימות להערכה זו ניתן יהיה לקבל רק אחרי פרסום המדדים של רבעונים 3 ו-4 בשנת 2006. 

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד