הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

איך בוחרים מדפסת תלת מימד?

27/06/2018

אם גם אתם שמעתם על נפלאות מדפסות תלת מימד ורוצים לרכוש אחת לעצמכם, בטח תשמחו לדעת שזה אפשרי לחלוטין. עם זאת, הבחירה קשה כי יש פרמטרים רבים שאותם יש לבדוק טרם הרכישה ומיד נפרט לגביהם. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא ולגלות איך בוחרים מדפסת תלת מימד שמתאימה לכם.

 

הוצאה גדולה ובחירה קשה

למעשה, רכישה של מדפסת תלת מימד אינה רק הוצאה כספית לא מבוטלת אלא יותר מכך – סופה של בחירה קשה שלוקחת בחשבון מספר רב של פרמטרים שאותם יש לבדוק מראש. לפניכם מדגם של הפרמטרים האלו שמהווים רשימה חלקית בלבד, למשל

·       רזולוציה – בתחום הרזולוציה של מדפסות תלת מימד יש הבחנה בין רזולוציית ההדפסה ובין מהירות ההדפסה. ואגב בתחום הרזולוציה היחס הוא הפוך, כלומר רזולוציה קטנה יותר מבטיחה רמת פירוט גבוהה יותר של האובייקטים המודפסים ולא להיפך.

·       גודל משטח ההדפסה – בניגוד ליחס ההפוך מהסעיף הקודם כאן דווקא שטח הדפסה גדול הוא חיובי מסיבה אחת – הוא מאפשר להדפיס אובייקטים כמה שיותר גדולים. עם זאת, להדפסות ביתיות מספיקה מדפסת שתאפשר בניית אובייקטים בגודל מקסימלי של 380 ממ"ר. 

·       משטח ההדפסה – בתחום הזה מומלץ להעדיף משטח בנייה מחומם שמשפר דרמטית את איכות ההדפסה מסיבה אחת – הוא שומר על כל חלקי האובייקט בטמפרטורה אחידה ומבטיחה שלא ייצא מעוות.

בנוסף, נכון להיות יש מספר חומרים שמחייבים עבודה במשטח עבודה מחומם, למשל  ABS, PET, t-glase, XTNylon ו- TPEוהמשמעות אחת – אם אתם רוצים לעבוד עם חומרים אלו אתם חייבים משטח הדפסה כזה.

·       קלות השימוש והתפעול – כאן אנחנו מתייחסים לא רק למדפסת עצמה אלא גם לתוכנה הנלוות ולראש ההדפסה. לכן מומלץ לבחור במדפסת עם ראש הדפסה שהוא קל לתפעול במקרה של תקלה, חיישן טמפרטורה ומערכת קירור למנוע.

אנחנו באופן אישי ממליצים גם על ראשי הפעלה מסוג Bowden מסיבה אחת – ראשי הדפסה אחרים (למשל מסוג Direct drive ) מצריכים התעסקות רבה וכלים מיוחדים כי הן עושות שימוש במנגנונים מסורבלים.

·       תחזוקה ושירות – מכיוון שרכישת מדפסת תלת מימד היא הוצאה גבוהה מבחינה כלכלית, אנחנו ממליצים לרכוש אותן מחנות שכוללת גם מעבדת תיקונים ומספקת שירות לקוחות. ככה תוודאו שאתם מכוסים בכל מקרה של בעיה, למרות שאת רובן ניתן לפתור לבד (למשל אם אתם רוכשים מדפסת בעלת קוד פתוח שמאפשר קבלת עצות ממשתמשים אחרים)

 

אז מה לעשות?

אם אתם מרגישים שאתם הולכים לאיבוד בטח תשמחו לדעת שיש פתרון פשוט גם לזה. למעשה, אתם לא נדרשים לייצר את הפריט המבוקש בעצמכם, אלא לרכוש אותו מוכן וליהנות מיצירה מקורית של סטודנטים ישראלים ולתרום לפיתוח היצירה המקומית. אנחנו חושבים שזה לא פחות משתי ציפורים במכה אחת, אז למה שלא תנסו ותיווכחו בכך בעצמכם?

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד