הפוך לעמוד הבית
יפעת 2

מטח וקניוני עופר בשיתוף פעולה לקידום השפה העברית

12/01/2017
מטח וקניוני עופר בשיתוף פעולה לקידום השפה העברית

לרגל יום העברית אשר חל בכ"א בטבת (השנה: 19.1, יום חמישי), יום הולדתו של אליעזר בן־יהודה, יוצאים מטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית, וקניוני עופר בשיתוף פעולה ראשון מסוגו שמטרתו לרומם את קרנה של השפה העברית. 

במסגרת שיתוף הפעולה, יוצבו ברחבי הקניונים שלטים מגוונים ועליהן מילים שונות והסבר קצר ומְגרה על אודות המילה. לדוגמה: שלט עם המילה "מעיל" יופיע על חלון הראווה של חנות בגדים ובו יוסבר כי מקור המילה בכך שהמעיל עולה על הבגדים, העיסוק בהבדל בין קש לקשית יופיע במרחב של מתחם האוכל בקניון. רעיון חביב על המילה "פח" יופיע ליד פחי האשפה בקניונים  ולידה האמירה שהפח נקרא פח אע"פ שהוא עשוי פלסטיק.

 שיתוף פעולה זה מאיר במגוון פנים וזוויות צדדים שונים ויפים בשפה העברית: הסיפור שמסתתר מאחורי מילים בעברית (כמו המילה "בגד" הקשורה ל"בגידה"), נקודות למחשבה הקשורות למילים בעברית (למשל ש"מעלית" אינה רק עולה אלא גם יורדת אע"פ שהשם מעלית מלשון עלייה), חלופות עבריות למילים לועזיות (למשל "חולצת קמץ" במקום "חולצת טי"), תקינות בעברית (למשל "גרב" מינו הדקדוקי זכר ולא נקבה ולכן "גרב קרוע"), הבדל בין מילים שאנשים מתבלבלים ביניהם (למשל ההבדל בין "קש" ל"קשית", כאמור). 

השלטים יוצבו ברחבי הארץ בכל קניוני עופר, החל מיום ראשון, י"ז בטבת, 15.1, ולאורך כל השבוע.

כתבות נוספות

יפעת אוזן
עבור לתוכן העמוד