חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפרסום בויקיפדיה עובד: קמפיין של הקהילה שינה עמדה בפרלמנט האירופאי

הפרסום בויקיפדיה עובד: קמפיין של הקהילה שינה עמדה בפרלמנט האירופאי

בשבועות האחרונים ניהלה קהילת ויקיפדיה קמפיין תקשורתי באירופה במטרה לקרוא לחברי הפרלמנט האירופאי להצביע נגד הכוונה לשנות את חוק זכויות היוצרים. השינויים המוצעים בחוק היו מאיימים על חופש האינטרנט, פוגעים בחופש המידע ומאיימים על חופש הביטוי והיצירה באמצעות יצירת קשיים, פילטרים והגבלות. אם ההצעה היתה עוברת לא היה ניתן לפרסם ידיעות חדשותיות ברשתות חברתיות או למצוא אותם במנועי חיפוש, כמו כן בוויקיפדיה.

 

כמו חוקים רבים, ייתכן שההחמרה בחוק היתה מוצאת דרכה גם לחוקים בישראל תוך שימוש בלגיטימציה והתמיכה האירופאית שקיבלו ההצעות הדרקוניות הללו.

 

שיאו של הקמפיין כאשר אמש הוחשכו הוויקיפדיות בספרדית, איטלקית ופולנית במחאה על החוק והודעה קראה לציבור לחתום על עצומה וליצור קשר עם נציגיהם בפרלמנט ולמחות נגד החוק. בשאר השפות הופיעה באנר עם הודעה דומה בראש כל עמוד.

 

את המאבק הובילו בשבועות האחרונים מתנדבי ויקיפדיה יחד עם קרן החזית האלקטרוני (EFF), מרכזי מחקר רבים, עמותות, מורים, ספרנים ואזרחים. כמו כן, כמעט 900 אלף חתימות נאספו עד כה בעצומה אשר יעדה הוא איסוף מיליון חתימות.

 

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה, שפינה את הלו"ז שלו בשבוע האחרון והקדיש זמנו לריאיונות בתקשורת נגד החוק ושיחות אישיות עם חברי הפרלמנט צייץ מיד לאחר נפילת החוק: "עשינו את זה. אתם עשיתם את זה. תודה!"

 

 

בעקבות החלטת הפרלמנט היום, יפתח מחדש הדיון על נוסח הוראת זכויות היוצרים. הדיון צפוי להתמקד בעיקר בסעיפים 11 ו-13 המהווים סכנה לחופש הביטוי באינטרנט.

 

תנועת ויקימדיה וקהילת מתנדבי ויקיפדיה ימשיכו בדיאלוג עם המוסדות האירופיים, כך שהנוסח הסופי של הוראת זכויות היוצרים יוכל באמת להגן על האינטרנט הפתוח ויוכל גם לשלב מרכיבים נוספים לטובת הידע החופשי באינטרנט.

 

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד