חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

נס פח השמן של היצרניות? המגמה הבריאותית הפחיתה את הצריכה ב 7% אך המכירות עלו באופן חד

"חגי השמן" של ישראל, חנוכה ופסח, הם גם ימי החג של יצרניות ויבואניות השמן. מאיסוף הנתונים על צריכת השמן לקראת חג החנוכה ניכרת בבירור מגמת עלייה חדה בצריכת השמן במגזר הכללי ובמגזרים החרדי, הערבי והרוסי כאחד. במקביל, מחיריהם של רוב המותגים עולים בשיעור של 2%-% 10 בממוצע.

 

נכון לדצמבר 2007, ארבעת מותגי השמן החזקים במגזר הכללי הם: שופרסל (21.7%), עץ הזית (18.1%), מילומור (10.5%) ויד מרדכי (9.8%). יתר המותגים מחזיקים בפחות מ- 5% מנתח השוק.

 

במגזר החרדי, שהוא המגזר המוביל בצריכת השמן בתקופת החג לעומת המגזר הכללי , המותג החזק הוא "טעמן" המחזיק  בכמעט 42% מנתח השוק לעומת כ- 1.5% בלבד מנתח השוק במגזר הכללי. בהפרש ניכר מאחור, שלושה מותגים שמחזיקים בנתחי שוק דומים - שפע שוק (10.6%), עץ הזית (8.4%) ומילומור (7.9%).

 

המגזר הרוסי דומה במאפייני הצריכה שלו למגזר הכללי ואינו צורך שמן בכמויות גדולות מן הממוצע. גם כאן נוכל למצוא מותג מרכזי, במקרה הזה מדובר במילומור המחזיק בקרוב ל- 30% מנתח השוק. אחריו בהפרש גדול וילי פוד (14.2%), דרור סוכנויות (11.9%) וירושלים שמן (9.8%).

 

המגזר הערבי שחוגג  בדצמבר את עיד אלאדחא (חג הקורבן), צורך אף הוא כמויות גדולות של שמן. המותג המוביל בפער משמעותי הוא מותג ייחודי למגזר שאינו משווק במגזר הכללי- ג'ורג' שוקחה השולט במגזר הערבי (55.8%) ומשאיר את המתחרים הרחק מאחור. כך למשל מותג הנסיך מחזיק  רק ב- 10.8% מנתח השוק, מילומור- 7.9% ומגד- 5% בלבד. כל יתר המותגים מסתפקים בנתח שוק של פחות מ- 5%.

 

השפעות ה"מגמה הבריאה"

 

מניתוח נתוני סטור נקסט עולה מגמה נוספת והיא "המגמה הבריאה" - בשנת 2007 נרשמה ירידה של כ- 7% בצריכת השמן הרגיל לעומת שנת 2006. הירידה בהיקף הצריכה נובעת מהמגמה  הבריאותית שהולכת ומתחזק לאחרונה - שימוש בשמן זית והעדפת תחליפים בריאים יותר כמו מזון מבושל או מאודה, על פני מזון מטוגן.

 

לדברי דני פלד, מנכ"ל מגזרים, המתמחה בתקשורת שיווקית משולבת ומגזרים נתוני צריכת השמן מעידים על השוני במאפייני כל אחד מהמגזרים בפני עצמו ובהשוואה למגזר הכללי ועל דפוסי הקנייה הייחודים לכל מגזר.

בשנתיים האחרונות חברות רבות מכירות בחשיבות השיווק הייעודי בהתאמה אישית לקהל היעד על בסיס היכרות מעמיקה עם מאפייניו, הנתונים שלפנינו מוכיחים את הבידול בין המגזרים ואת הצורך בפתרונות ייחודיים לכל קהל יעד.

 

מהיכרותנו את דפוסי הצריכה של שלושת המגזרים, מגמת הבריאות שנמצאת בהתחזקות במגזר הכללי, חודרת גם למגזר הרוסי, המודע מאוד לנושא הבריאות ולשמירה על אורח חיים בריא. במגזר החרדי קיימת מודעות הולכת וגוברת לנושא תזונה נכונה מאחר וישנם צווים הלכתיים לשמירה על מידות נאותות ועל גוף בריא, ואילו במגזר הערבי הנושא הבריאותי הולך ומתחזק כאשר הדגש, נכון להיום, הוא על איכות המזון מתוך תפיסה של What you eat is what you are. נוסף על כך, הצרכן הערבי נחשב כ"בריא" יותר כיוון שהוא צורך רבות שמני זית טבעיים שמקורם בייצור ביתי.

 

הנתונים לעיל באדיבות חברת סטור נקסט ומבוססים על מאות אלפי סרטי קופה שנאספים מדי יום ישירות מהקופות של למעלה מ- 1500 נקודות מכירה הכוללות שוק פרטי ומאורגן, בהיקף מכר שנתי של למעלה מ- 24 מיליארד ₪. החנויות המחוברות לסטור נקסט פרושות בכל רחבי הארץ ומשקפות את הפעילות הקמעונאית בכל נקודת מכירה בישראל שעושה שימוש בברקוד.

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד