חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טורקיה וישראל: לא הכל כלול

טורקיה וישראל: לא הכל כלול (הגדל)

בעוד שטורקיה ממשיכה לאיים בניתוק היחסים המדיניים והכלכליים עם ישראל, על רקע ההחלטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא להתרפס ולא להתנצל על אירועי המשט, נראה כי הטורקים מאד רוצים את הכסף של הישראלים ומנסים לשדר תמונה וורודה של עסקים כרגיל. מה שלא באמת נכון.

לשכת התיירות הטורקית פרסמה בימים אלה מכרז חדש לניהול תקציב הפרסום שלה ופנתה למשרדים ישראלים כדי שיתמודדו על התקציב. יחד עם זאת נראה כי טורקיה מנסה לשדר כי העסקים הכלכליים עם ישראל פורחים ובטוחים. ואני קורא למשרדי הפרסום ולמשרדי יחסי הציבור הישראליים להחרים את טורקיה ולא לשמש פה ושגרירים למדינה כל עוד עומד בראשה ראש ממשלה שמתייחס למדינת ישראל כפושעת מלחמה ומכנה את חייליה טרוריסטים.

למשפחות  הישראליות אני מציע להמשיך ולהחרים את טורקיה ולצאת לחופשה ליעדים קסומים אחרים, לפחות עד שהמדיניות שם תשתנה. מבחינתי זה קשור לערכים של חינוך, אתיקה ונאמנות וזה בהחלט קודם לכסף, בילויים זולים ונהנתנות.

חשוב להזכיר כי זה  אותו ראש ממשלה, רג'יפ טייפ ארדואן שממשיך לאיים ולייצר פרובוקציות תקשורתיות כדי לפגוע בכל אינטרס ישראלי ואף מאיים להוריד את היחסים הדיפלומטיים לשפל.

זה אותו ארדואן ואותה ממשלה טורקית שתוקפת באופן בלתי מרוסן את מדינת ישראל ומצד שני מנסה בכל דרך לפתות את הישראלים לבלות במועדונים ובאתרי התיירות עם המשפחה והילדים, כאילו שהכל כלול, שפוי ובטוח, כשברקע גלי השנאה מקבלים ביטוי וגולשים לרחוב הטורקי ולתקשורת..

זה אותו ראש ממשלה שלא התנצל בעצמו על גינויים חריפים ופרובוקציות שהוביל נגד מדינת ישראל - . הוא זה שהוביל קמפיין לפיו האשים את ישראל בכך שהיא גונבת מים מהלבנונים, משתמשת בפצצות זרחן כנגד הפלשתינאים וצייר את ישראל כמדינה חסרת אחריות שעלולה לעשות שימוש מסוכן בנשק להשמדה המונית.

ארדואן הוא זה שהציג את חיילי צה"ל בטלוויזיה הטורקית כטרוריסטים וכרוצחי תינוקות ומצד שני עומד בראשה של אותה מדינה שמזמינה את הישראלים ובהם אנשי מילואים וחייל צה"ל לבלות בבתי המלון בארצו. באותה נשימה אל תשכחו שהוא זה שתומך בגלוי באיראן, סוריה ויתנדב לעמוד בראש על מהלך אנטי ישראלי.

חשוב לציין כי התמונה שמנסה לצייר לשכת התיירות הטורקית בעיני הציבור הישראלי לא משכנעת. רוב הישראלים הבינו וממשיכים להחרים את טורקיה ובצדק. גם העסקים הכלכליים הם לא מה שהיה פעם, זאת למרות המאמצים והפרסומים של איגוד לשכות המסחר לפיהם בחצי השנה האחרונה היקף הסחר בין המדינות עלה ב-26% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

בידיעות אחרונות פורסמה כתבה ב-24.8.2011 לפי הטורקים חייבים 350 מיליון דולר ליצואנים מישראל. וקיימת סכנה כי החרפת היחסים, עד כדי ניתוק הקשר בין המדינות, עלולה להתבטא באי תשלום החובות. יתכן שמדובר בקצה קצהו של קרחון ומי יודע איזה נזק זה עלול לגרום לנו.

אי לכך, חשוב להבהיר כי במצב הנוכחי אין עסקים כרגיל עם טורקיה וגם אין כל הגיון שחברות יחסי ציבור ומשרדי פרסום ישראלים ישרתו את האינטרסים של טורקיה כל עוד אין נורמליזציה בין המדינות.  ולסיכום טורקיה לא תצליח לפתות את הישראלים בפרסום, ביחסי ציבור ובהכל כלול ללא שינוי אמיתי.

*רונן הלל הוא מנכ"ל ובעלים של משרד רונן הלל תקשורת ויחסי ציבור www.ronenhillel.co.il

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד