חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס החברה האתיופית והתקשורת הישראלית התקיים במוזיאון ארץ ישראל

כנס החברה האתיופית והתקשורת הישראלית התקיים במוזיאון ארץ ישראל

בהמשך לכנס ה CSW 63 של האו"ם בו השתתפה הרשות לקידום מעמד האישה במשרד לשוויון חברתי כנציגתה הרשמית של מדינת ישראל, קיימה הבוקר (רביעי) הרשות כנס ראשון מסוגו תחת הכותרת "החברה האתיופית והתקשורת הישראלית". מטרת הכנס, שהתקיים במוזיאון ארץ ישראל, הייתה לבחון את מקומן של נשים מנהיגות בנות החברה האתיופית בישראל בכלל ובזירה התקשורתית בפרט. במרכז הכנס, שהורכב משלושה פאנלים, עמדו שורה של שאלות הנוגעות למעמד ולאופן הסיקור של החברה האתיופית בתקשורת הישראלית: ייצוג החסר של החברה האתיופית בכלי התקשורת בישראל, אופן הסיקור של החברה האתיופית בתקשורת, אופן ההשתתפות וההשתלבות של בנות ובני הקהילה על המסכים, התמודדות עם תקרות זכוכית, מעמדן של נשים מובילות בקהילה ועוד.

 

בתמונה: גילה גמליאל, אוה מדזיבוז, בליינש זבידה, וטהוניה רובל

 

בכנס, אליו הגיעו מאות משתתפות ומשתתפים, לקחו חלק שורה ארוכה של נשים מנהיגות ובראשן השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אשר ממונה על הרשות לקידום מעמד האישה, מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז'יבוז', וכן ח"כ פנינה תמנו שטה, השגרירה לשעבר בליינש זבדיה, הסופרת ויו" קרן חינוך עינור ד"ר צגה מלקו, השחקנית והמגישה טהוניה רובל, השחקנית אלסה עלמו, הפעילה החברתית דפני ליף ועוד.

 

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, הממונה על הרשות לקידום מעמד האישה: "ב 2019, יש שורה ארוכה של נשים פורצות דרך יוצאות אתיופיה שניפצו את תקרת הזכוכית אבל לצערי אנחנו לא רואים אותן מספיק על המסך. וגם כשכבר רואים אותן, זה תמיד לא בתחום מומחיותן אלא בתחום מוצאן. זה נכון לכל הקהילה האתיופית, אבל זה נכון שבעתיים לנשים בנות הקהילה. הגיעה העת לפתוח את האולפנים בפני מומחיות בנות הקהילה, יש כאלה וצריך לתת להן קול".

 

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אוה מדז'יבוז': "אם היינו עושים מחקר דומה על הייצוג של קהילות שונות בחברה על המסך, בוודאי של קהילת יוצאי ויוצאות אתיופיה, הנתונים היו לא פחות מטרידים. תת ייצוג ללא כל ספק. בוודאי כשמדובר בנושאים שחורגים מהעיסוק הישיר בקהילה עצמה. מתי בפעם האחרונה פגשתם על המסך פרשנית מדינית מקהילת יוצאי אתיופיה? או מומחית לצרכנות? או כלכלנית? אני לא זוכרת. וזה לא בגלל שאין מרואיינות ומרואיינים טובים. זה בגלל שהמערכות לא מספיק חשופות לאפשרות הזו. וכאן המסר שלי, שהיה נכון גם לכלל ציבור הנשים. אנחנו לא יכולות להיות פסיביות בעניין הזה. להמתין בסבלנות שיפנו לנו מקום. זה לא יקרה. אנחנו צריכות לכבוש את המקום שלנו. להעז, ליזום, להיענות בחיוב לפניות, לקדם אחת את השנייה, להשתמש ברשת הקשרים שלנו, לפעמים גם להתעקש. אבל העקשנות משתלמת. היא מניבה תוצאות".

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד