חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרמית חדשה מנצלת את המצב הכלכלי: תולעת מתפשטת תחת מסווה של ארוחה חינם ברשת מקדונלדס

תרמית חדשה מנצלת את המצב הכלכלי: תולעת מתפשטת תחת מסווה של ארוחה חינם ברשת מקדונלדס (הגדל)

"מקדונלדס מאחלת לך חג מולד שמח" היא הכותרת של מייל שהגיע למיליוני גולשים במהלך שבוע שעבר. למעשה מדובר בדף אינטרנט מזויף המכיל את לוגו החברה ומתיימר להציע קופון הנחה שמסתיר בתוכו תולעת.


בימים של משבר כלכלי המזון המהיר הופך ליותר פופולארי בשל מחירו הזול ברחבי אמריקה, והפושעים הקיברנטיים מנצלים זאת ללא נקיפות מצפון. "פנדה אבטחת מידע", חברת האנטי וירוס הבינלאומית, הסורקת את הרשת בחיפוש אחר איומים חדשים, חשפה שיטה חדשה להפצת וירוסים תחת מסווה של הנחות על ארוחות מקדונלדס. בהודעת המייל הזדונית, שנשלחה למיליוני קורבנות ברחבי העולם, מוצעת ארוחה חינם ברשת ההמבורגרים המפורסמת כהטבה לקראת חג המולד המתקרב, אך למעשה מדובר בניסיון להדביק את המשתמש התמים בתולעת מסוג P2PShared.U.

כותרת המייל החשוד היא "מקדונלדס מאחלת לך חג מולד שמח!". הטקסט בגוף ההודעה אומר: "מקדונלדס גאה להציג את מבצעי החגים החדשים שלה, פשוט להדפיס את הקופון המצורף להודעה זו על מנת לקבל ארוחה חינם בסניף מקדונלדס המקומי שלך.."

ברגע שהקורבן ינסה לפתוח את הקובץ המצורף על מנת להדפיס את הקופון, שלכאורה מצוי בו, הוא ידבק מייד בתולעת המדוברת, שתדאג להשתלט על רשימת החברים שלו בדואר האלקטרוני ולשלוח את ההונאה ממחשבו האישי לחבריו הקרובים.


"השימוש בטכניקות הנדסה חברתית הולך ומתפשט בקרב עברייני האינטרנט המתחרים ביניהם מי ירקום את תכסיס ההונאה המתוחכם יותר, מסביר יהודה פיינזילבר, מנכ"ל פנדה ישראל. "הפושעים מנצלים את פסטיבל ההנחות שמקובל מאוד ברחבי אירופה וארה"ב לקראת חג המולד, על מנת להפיץ את התרמית שלהם. בכדי  לשדר שמדובר בהודעה מהימנה, היא מכילה את הלוגו  של מקדונלדס, ואף משתמשת בדומיין mcdonalds.com. יוצרי הוירוסים אף החדירו להודעה מאפיינים בינלאומיים כיאה לחברה עולמית, ומציעים לקורבן לבחור מתוך תפריט מדינות את מקום מגוריו, על מנת שיקבל את ההנחה באופן מקומי ובמגוון שפות".

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד