חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפחתת היטל השבחה

קרדיט תמונה: pexels (הגדל)
קרדיט תמונה: pexels

ישראלים רבים מכירים היטב את היטל השבחה, תשלום הנדרש מהם עם העלייה בערכו של הנכס בבעלותם עקב פעולה תכנונית. עם זאת, שיעור לא מבוטל כלל אינו מודע לזכותו לערער על תשלום זה, וליהנות מהפחתה משמעותית. אם כן, לפני שנסביר איך ניתן בכל זאת לצמצם את הנזק הכספי, חשוב להבין קצת יותר לעומק מה הוא היטל השבחה.

 

היטל השבחה – מה זה אומר?

היטל השבחה הוא תשלום חובה הנדרש מכל בעל נכס מקרקעין שערך הנכס בבעלותו עלה עקב פעולה תכנונית. יכול להיות שהשינוי נובע מאישור תב"ע (תכנית בניין עיר) המגדיל את אחוזי הבנייה או מאישור לשימוש חורג, למשל. כך או כך ייקבע עפ"י חוק כי על בעל הנכס לשלם היטל השבחה בשיעור של 50% משווי ההשבחה עקב אותה פלוה תכנונית, וזהו ללא ספק שיעור גבוה מאוד המשפיע באופן ניכר על הרווחים שעשויים להתקבל מהשבחת הנכס. עם זאת, בתוך 45 יום ממועד קבלת הדרישה לתשלום ניתנת לכם הזכות לערער על הסכום שנקבע, ולבקש הפחתת היטל השבחה.

 

איך מתבצעת הפחתת היטל השבחה?

על אף שישראלים רבים נמנעים מכך, למעשה ההחלטה לערער על הסכום שנקבע לתשלום עשויה להוביל במקרים רבים להפחתה ניכרת. למשל, ייתכן שוועדת התכנון והבנייה בירושלים קבעה כי על ידי בניית קומה נוספת ערך שווי זכויות הבניה יעלה במיליון שקלים נוספים. במקרה כזה ייקבע היטל השבחה על סך חצי מיליון שקלים. עם זאת, כאשר ייבחן הנכס בקפידה על ידי שמאי מקרקעין בירושלים, הוא עשוי לאתר נכסים דומים במחיר נמוך מזה שהוערך על ידי הוועדה, וזו עילה מצוינת לערער על דרישת התשלום.

 

הפחתת היטל השבחה – משווים וחוסכים

שמאי המקרקעין יכול לאתר עוד לא מעט נתונים חשובים שיעזרו לכם בהגשת הבקשה. כך, על ידי ביצוע השוואה בין ההיטל שנקבע לכם לבין היטל שנקבע בעבר לנכס עם נתונים זהים ואישור דומה לזה שקיבלתם, ניתן יהיה לאתר נכסים עבורם נקבע היטל נמוך יותר. זוהי ללא ספק עילה מוצדקת לבקש הפחתת היטל השבחה – ולקבל אותה. הפחתה נוספת ניתן לבקש במקרים שבהם אתם מקבלים זכויות בנייה כעת אבל לא תוכלו לנצל אותן ובכוונתכם למכור את הנכס כפי שהוא כיום.

 

שמאי מקרקעין בירושלים – בודקים את השטח

אל הדוגמאות שהוזכרו כאן אפשר להוסיף עוד דוגמאות רבות אחרות, ואין ספק שבעבודה נכונה, זהירה ושקולה, ניתן  להפחית בהרבה מקרים את דרישת היטל ההשבחה, ולחסוך הרבה מאוד כסף. לצורך כך מומלץ להתייעץ עם שמאי מקרקעין מקצועי ומיומן, שכן לו יש את הידע, את הכלים ואת הניסיון הדרוש. השמאי שילווה אתכם יבצע את כל הבדיקות הדרושות בשלב מוקדם מאוד, וככל שתבחרו בגורם מקצועי ואמין תוכלו לדעת שהוא בוחן היטב את כל הנתונים כפי שהתקבלו מהוועדה. בזכות הניסיון העשיר שלו הוא זה שיוכל להמליץ על דרך הפעולה הנכונה עבורכם, והוא יעזור לכם לקבל החלטות טובות יותר לפני שתצאו לדרך.

 

הדרך הטובה ביותר לחסוך עשרות ואף מאות אלפי שקלים

נכון, היטל השבחה הוא תשלום שנקבע על פי החוק בשיעור אחיד של 50%, אך אין זה אומר שאת דרישת התשלום שתקבלו אתם אמורים לשלם ללא כל בדיקה מהצד שלכם. במקרים רבים ייעוץ מקצועי של שמאי מקרקעין התברר כצעד יעיל וחסכוני מאוד, וזו ההזדמנות שלכם להימנע מתשלום היטל השבחה שאיננו מוצדק. לכן רצוי לבדוק היטב את ההערכה שתקבלו ולערב גורם מוסמך ומנוסה בתהליך, רגע לפני שאתם משלמים עשרות ואף מאות אלפי שקלים, סכום שאתם יכולים לחסוך למטרות קצת יותר חשובות, והרבה יותר טובות.

עבור לתוכן העמוד