חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אקולוגי ומקורי – המתנות לחג שלא חשבתם עליהם

שירה לב-עמי. צילום - אינגה אבשלום שיליאן - Q Elite (הגדל)

מאת: שירה לב-עמי

חודש תשרי והחגים הבאים עלינו לטובה, גורמים לנו לרצות לחלוק את שמחת החג עם האנשים הקרובים לנו. עד כדי כך, שמתנות לחג הפכו להיות סימן היכר מובהק ומזוהה עם חגי תשרי, אפילו יותר מצנצנות הדבש או שבעת המינים. זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה שאנחנו נהנים להעניק מתנות קטנות המביעות את הערכתנו לאנשים שאיתם אנחנו חולקים את החיים, והתחלה של שנה חדשה זו הזדמנות נהדרת לציין זאת.

עם זאת, מרבית המתנות שאנחנו רוכשים דורשות משאבים רבים מכדור הארץ בכדי לייצר אותן ולהביא אותן עד לדלת ביתנו. למשל, בגד במתנה, יוצר בערך שמונה ק"ג של פליטות גזי חממה, ותעשיית האופנה כולה צפויה להיות אחראית לכרבע (!) מהפליטות בעשורים הקרובים. משחק צעצוע שהגיע מסין פולט שלושה ק"ג וחצי של גזי חממה, ומגיע מהר מאוד למטמנות הפסולת, שם הוא פולט מתאן - גז חממה מרוכז ומזיק פי 28 מפחמן דו-חמצני. בטח לא תיארתם לעצמכם שבקבוק היין שהבאתם לארוחת החג, אחראי לפליטת 1.2 ק"ג גזי חממה ויגיע למזבלה, שם יוסיף לפליטות המתאן. ואם לא די בכך – לכל המתנות אנחנו דואגים להוסיף עטיפות פלסטיק מרשרשות, סרטים צבעוניים שנזרקים מיד לפח, ומוסיפים חטא על פשע בנזק הסביבתי המצטבר של חגי תשרי.

אירועי מזג האוויר הקיצוניים שכולנו התוודענו אליהם בחודשים האחרונים והעלייה של משבר האקלים לכותרות גורמת לכולנו לעצור רגע ולחשוב על הצעדים והפעולות שאנחנו יכולים לעשות כדי להשפיע ולצמצם, אפילו במעט, את התדרדרות המצב. זה בוודאי גורם לחשוב שנית על המתנות אותם אנחנו רוכשים. אז איך אפשר לתת מתנה לחג שכיף לקבל, ובאותו זמן – לא פוגעת בעתיד של ילדנו? הנה כמה רעיונות למתנות מקסימות עם טביעת רגל אקלימית נמוכה במיוחד, שהקרובים אליכם בוודאי ישמחו לקבל.

 

חוויות משותפות

הרבה לפני שמשבר האקלים פרץ לחיינו בסערה, רבים האמינו שחוויה משותפת היא המתנה הטובה ביותר שניתן להעניק לאנשים קרובים. אבל למען האמת, חוויות משותפות הן גם המתנות הטובות ביותר שניתן להעניק לסביבה– הן לא מייצרות זבל ואינן מצריכות אנרגיה או פליטות גזי חממה.

לבני משפחה שאוהבים לטייל – אפשר לרכוש מנוי לטיולים בטבע, לגן חיות או לספארי, או שתוכלו לבחור בפעילות חד פעמית בביקור במוזיאון או כרטיסים להצגה. אם אתם מחליטים לקחת את ה"מלחמה במשבר האקלים" צעד אחד קדימה, בוודאי תשמחו לגלות שבמוזיאון הטבע בתל אביב יש בימים אלה תערוכה מרתקת בנושא. חוויה משותפת ו"ירוקה" נוספת יכולה להיות חלק מטרנד חזק היום, שמדבר על להחליף מתנה בתרומה למטרה שחשובה למקבל. אפשר להציע לבני המשפחה שהשנה תתרמו בשמם למטרה שחשובה להם – כמו מנות מזון לניצולי שואה, ילדים בסיכון, או כמובן – משבר האקלים. באתרי התרומות החברתיות – Jgive ו-Giveback אפשר לרכוש שובר תרומה במתנה, אותו המקבל יבחר למי להעניק. התארגנות משפחתית לתרומה שתחליף את כל המתנות תוכל להיות בסכום משמעותי ולהשאיר חותם.

 

חוויות וירטואליות

אם מעדיפים להישאר בבית, תוכלו להחליף רכישה של חפצים בשירותים דיגיטליים, שטביעת הרגל הסביבתית שלהם נמוכה באופן משמעותי. למשל, במקום ספר פיזי אפשר להזמין ספר דיגיטלי שאתם אוהבים (מתאים גם לילדים). יתרה מכך, הטכנולוגיה של היום לא מציעה רק ספרים דיגיטליים – אפשר לרכוש משחק דיגיטלי, מוסיקה, או פודקאסט אהוב ולחלוק את החוויות עם כל המשפחה.

 

ירוק בעיניים ותורם לסביבה

מתנה שבוודאי לא חשבתם עליה היא נטיעת עץ, ולא רק שזו לא מתנה מזהמת, היא אפילו מתנה שממשיכה לתרום לסביבה במשך שנים רבות. אפשר לנטוע עץ ביער או בגינות קהילתיות עירוניות, במסגרת מיזמים כמו "נטעת".

אם נטיעת עץ פחות מדברת אליכם או אל הקרובים אליכם, גם עציץ יפה שממשיך לחיות בגינה או במרפסת יכול לשמח ולתרום את חלקו לאוויר שאנחנו נושמים. צמחי תבלין או צמחים לתה לקראת החורף יכולים להיות מתנה מוצלחת במיוחד (רק שימו לב לא לעטוף אותם בהמון פלסטיק מיותר...). למתקדמים – ערכת שתילה הידרופונית מאפשרת לגדל במרפסת ירקות ללא צורך בגינה וערוגות.

למי שיש בבית גינה או מרפסת, אפשר לקנות זרעים במתנה. יש מארזי זרעים יפים, ואם אתם קצת אבודים בנושא, הרשו לי להמליץ לכם על הפרויקט של הגן הבוטני בירושלים, אשר מנסה להציל  זרעים של מינים מקומיים הנמצאים בסכנת הכחדה. הזרעים מתקבלים בשמחה רבה כמתנה לאנשי צוות חינוכי, ויש להם גם מסר מקסים – לאנשי חינוך אשר זורעים את הפרחים של הדור הבא.

 

מתנות לשימוש רב פעמי

אם בכל זאת מוכרחים לתת מתנה פיזית ומוחשית, אפשר לתת מתנה שבה עושים שימוש רב פעמי, במקום שקיות או כלים חד פעמיים. מומלץ לוותר על האריזות המזיקות ולצרף ברכה מהלב.

בגזרת המוצרים לשימוש רב פעמי תוכלו למצוא מגוון רחב של מוצרים שימושיים ופרקטיים לחיי היום-יום של כולנו: החל מבקבוק מים רב פעמי בעיצובים מגוונים, דרך כוס תרמית רב פעמית, ועד קשים רב פעמיים שבהחלט יגוונו ויוסיפו צבע לכוסות השתייה שלכם בבית, ויחליפו בהצלחה את קשי הפלסטיק המזהמים.

 

מבין כל המתנות והאפשרויות, בינינו – הכי כיף לקבל מאפה טעים (ואולי גם בריא) שהכנתם בעצמכם (או עם הילדים). חג שמח!


צילום - אינגה אבשלום שיליאן - Q Elite

הכותבת הינה מומחית לטכנולוגיית סביבה ואקלים.

עבור לתוכן העמוד