חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כלים חסכוניים לשיווק באינטרנט

המשבר הפיננסי החמור, והנפילה המתמשכת בבורסות, מתחילים להראות את אותותיהם בעולם הטכנולוגיה והאינטרנט. דומה שאף חברה, כולל ענקיות אינטרנט, אינה חסינה בפני השפעות המשבר. בתקופה בה הביטוי "צריך להדק את החגורה" הופך לפופולארי במיוחד, ומשקיעים פחות משאבים כלכליים בשיווק המסורתי, חשבנו להציג מספר כלים לשיווק באינטרנט ללא עלות כספית.

הכלים הבאים מומלצים לביצוע בכל ימות השנה שכן הם יכולים לתרום רבות מבחינה שיווקית, המשאב היחידי שהן יגזלו הינו הזמן. ניתן לבצע אותם בכל שעות היממה ובדומה לפעולות יחסי הציבור, הם מוצנעים יחסית לפרסומות קונבנציונאליות:

 

 

1.       כתיבת בלוג: בכל יום נפתחים אלפי בלוגים ברחבי הרשת ומצטרפים למיליוני הבלוגים פעילים. "בלוג" הינה מילה נרדפת לאתר אישי, ובעלי הבלוגים עושים שימושים רבים בפלטפורמה המאפשרת פרסום אישי של תכנים. המבנה מתאפיין ברשימות טקסטואליות בנושאים שונים. לרוב מדובר ביומנים אישיים בהם ה"בלוגרים" כותבים ומתעדים את אירועי חייהם. בנוסף, ניתן לעשות שימוש עסקי בבלוג, ולכן כיום המגמה הבולטת היא של חברות ועסקים (גדולים כקטנים) המשיקים בלוג עסקי ובו מפרסמים תכנים שיווקיים אודות החברה.

קיימות פלטפורמות רבות ומגוונות לפתיחה וניהול של בלוגים בחינם (מערכת הבלוגים של anan10, קהילת הבלוגים הפופולארית של "תפוז", פתיחת בלוג ב"קפה דה מארקר", מערכת הבלוגים של "גוגל" ועוד).

בחרו פלטפורמה המתאימה לכם והתחילו לכתוב ולפרסם תכנים אודות החברה שלכם.

שימו לב שהסיבה העיקרית שבגללה נסגרים בלוגים בכל יום היא, ירידה בתדירות פרסום ה"פוסטים" ("פוסט" הינו השם המקובל ל"כתבה" או "רשימה" בבלוג). לכן, זכרו שרק במידה ותוכלו לפרסם "פוסט" חדש בתדירות קבועה והגיונית כדאי לפתוח בלוג. אחרת, תוכלו להזיק לתדמית שלכם כשגולשים יצפו לתכנים חדשים ואלו לא יופיעו.

 

2.       השתתפות פעילה בפורומים: חשבו במונחים של משווקים ומפרסמים! יש לכם הזדמנות להאזין לקהל המטרה שלכם מדבר ומתקשר עם אחרים. זאת ועוד, תוכלו לתקשר איתם ישירות, לעורר שיחות יזומות, לנטב שיחות לכיוונים חיוביים ועוד.

כיצד עושים זאת? התשובה היא "פרומים". "פורום" הינה פלטפורמת שיחה ברשת הפועלת כסוג של לוח הודעות אינטרנטי. בכל פורום גולשים יכולים לכתוב הודעה שתפורסם בפורום, הם יכולים להגיב להודעות של גולשים אחרים. יתרון משמעותי נוסף של כתיבה פעילה בפורום היא, התכנים שתפרסמו יכולים להופיע בתצורות של מנועי החיפוש השונים.

קיימים מיליוני פורומים בכל תחום ונושא (בכל עת נפתחים פורומים חדשים בנושאים אקטואליים), ולכן כל שיש לעשות כדי לדבר עם קהל המטרה היא להשתתף בפורום הרלוונטי.


הערה חשובה: כיום ישנה מגמה של אנשים הקוראים לעצמם "משווקים באינטרנט" או "
web PR" העושים שימוש שלילי במאפיין האנונימי של הרשת. גולשים אלו נוהגים לפרסם הודעות ולשוחח עם גולשים אחרים תחת מסווה של גולשים פיקטיביים במטרה לכוון את השיחה ע"פ רצונותיהם. חשוב לעשות שימוש הוגן ומוסרי בפלטפורמה זו, ולא להתפתות לכתוב הודעות שקריות ומניפולטיביות הנובעות מאינטרסים קרים.

כיצד, אם כן, ניתן להשתתף בפורום בצורה אפקטיבית? הצטרפו לפורום בזהותכם האמיתית, מבלי להסתיר את היותכם חברים בארגון או חברה כזו או אחרת. העניקו מהידע המקצועי שלכם (הרלוונטי לנושא הפורום), ובכך תוכלו להגביר את האהדה מול החברה שלכם. בנוסף, בעת פרסום הודעות שליליות אודות החברה שלכם, השתתפות גלויה שלכם בפורום תעניק לשאר משתתפי הפורום הזדמנות לשמוע את הצד שלכם ממקור ראשון, ובכך למזער נזקים אפשריים.

3.       Talk Backs: ההמלצה שלנו היא לעשות שימוש בתגובות במתפרסמות אחרי כתבות / ידיעות רלוונטיים לתחום העיסוק שלכם. חשוב לשים לב לכל הדגשים שציינו בסעיף 2, וכן לעשות שימוש מושכל שיתרום לכם ולא יפגע בתדמית שלכם.

 

4.       החלפת קישורים: כלי נוסף אשר אינו עולה דבר ומאוד אפקטיבי הוא – "החלפת קישורים". פעולה זו של החלפת קישורים כוללת יצירת רשת וירטואלית של אתרים בעלי עניין משותף, כשכל אתר מפרסם קישורים ("היפרלינקים") לאתרים ה"חברים".

התוצאה של פעולה זו מתבטאת בקידום האתרים ה"חברים" במונעי החיפוש.

הערה חשובה: ישנם חוקים רבים בתחום החלפת הקישורים" לדוגמא: ככל שהאתר הראשון ידורג גבוה יותר במונעי החיפוש, כך הוא יוכל לתרום לאתר שני שאיתו התבצעה החלפת קישורים. יחד עם זאת, אתר פחות "פופולרי", עלול להזיק בקידום האתר הראשון וכך הלאה.

לכן, מומלץ לבצע החלפת קישורים עם אתרים איכותיים רלוונטיים רבים ככל שניתן, ובכל מקרה חשוב ללמוד עוד אודות החוקים הקיימים בתחום.

 

5.       שליחת ניוזלטרים (או: החזרה לשימוש בדוא"ל ככלי שיווקי): להפקת "ניוזלטר" יתרונות רבים. לדוגמא: עלות נמוכה יחסית לעומת פוטנציאל הנמענים שיקראו אותו. העלות הנמוכה מתחלקת על-פני ההפקה של הניוזלטר עצמו, פעולת ההפצה שלו וכו'. בדומה לכלים אחרים באינטרנט, חשוב לעקוב ולבצע מספר פעולות חשובות במהלך הפקת ניוזלטר, למשל: הוספת אפשרות הסרה של הנמען מרשימת התפוצה. כיום ניתן לרכוש רשימות תפוצה מפולחות בנושאים שונים. חשוב לדעת כי לא ניתן להשוות רשימה קנויה למאגר מידע איכותי ועדכני הקיים אצלכם. חוקים והגבלות משפטיות רבות חוקקו כדי לגן על מקבלי ההודעות, בעיקר כתוצאה משימוש מופרז, שלילי ופולשני בכלי שיווקי זה. גם במקרה הזה, חשוב להתעדכן בכל החוקים וההגבלות בטרם ביצוע השליחה.

6.       שיתופי פעולה שיווקיים: כלי חשוב ואפקטיבי ביותר הינו ביצוע שת"פ שיווקיים. חישבו על תחום הפעילות ועל קהל המטרה שלכם, ונסו לחשוב על אפשרויות של שיתופי פעולה עם עסקים מקבילים/ משלימים שאיתם תכלו להשיק מבצע ייחודי ואטרקטיבי. מאוד חשוב לתכנן את המבצע כך שהמרוויח האמיתי יהיה הצרכן עצמו, שכן הוא לא ייקח חלק פעיל בשיתוף הפעולה במידה והוא לא ייהנה מערך מוסף איכותי ואטרקטיבי עבורו. היתרון של מבצע משותף עם עסקים אחרים נובע בעיקר בעלות שלא חייבת להיות גבוהה, מקום לדינאמיות ויצירתיות מצדכם, הגדלת ההזדהות של הצרכנים מולכם ועוד!

 
לסיכום:
ציינו רשימה מצומצמת של רעיונות שיווקיים שהיתרון המשותף לכולם הוא העלות הנמוכה עד אפסית הכרוכה בביצועם. המלצתי היא להעמיק את הקריאה לגבי כל כלי שיווקי, במטרה שהתוצאות יהיו טובות ככל שניתן. זכרו שהגבול הינו בדמיון שלכם. ככל שתהיו יצירתיים יותר כך תוכלו לעשות שימוש מושכל יותר בכלים פשוטים יחסית העומדים לרשותכם.

 

*כותב המאמר הינו מנכ"ל קוצ'י אינטרנט PLANNING.

עבור לתוכן העמוד