חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מה זה בעצם עיצוב ירוק?

מה זה בעצם עיצוב ירוק? (הגדל)

עיצוב ירוק הוא עיצוב טוב, עיצוב נכון אשר מותאם לאנשים ולסביבה ולא פוגע בהם. העיצוב שהתרגלנו אליו הוא עיצוב קצר מועד ובעייתי שנוצר משחיקה במעמד המתכנן בארץ. כאשר מתכננים על פי תקנים ירוקים זה מחייב לעבור על מאות נקודות שמטרתן הכוללת להוציא מוצר/מבנה טוב יותר למשתמש ולסביבה. המתכנן נדרש לחשוב על חומרים בריאים שאינם פולטים רעלים, על יעילות אנרגטית וחיסכון במשאבים ועוד. הלקוחות של תכנון ירוק מקבלים מבנה טוב בהרבה ממה שקיים כיום במציאות הישראלית. דוגמא לכך היא בית ספר פורטר ללימודי הסביבה שאנחנו (גאוטקטורה, אקסלרוד-גרובמן וחן אדריכלים) מתכננים. זהו מבנה שנבנה בימים אלו עבור אוניברסיטת ת"א והוא מתוכנן לעמוד בדירוג המירבי של תקן ה-LEED האמריקאי לבנייה ירוקה. האוניברסיטה מקבלת בניין יעיל מבחינה אנרגטית שהושמו בו דגשים על איכות האוויר בפנים, מידת האור הטבעי והתאמה מקסימאלית לסביבת העבודה והלימוד. להבדיל מתכנון רגיל התקן חייב לגבש צוות מתכננים ויועצים מקצועי כדי שכל פרט בבנייה יישקל בכובד ראש ויימצא הפתרון האופטימאלי.

- איפה אפשר לרכוש פריטים ממוחזרים או מחומרים טבעיים?

בארץ ישנם יותר ויותר אמנים העוסקים בעיצוב מחומרים ממוחזרים, אך זה לא מיוצר במאסות ולא הופנם בקרב יצרני הרהיטים המקומיים. לגבי חומרים טבעיים יש חברות שמתמחות בעבודה עם חומרי גלם שמתחדשים באופן מהיר כגון במבוק (חזרן). לחברת קנה קש יש קולקציה מדהימה של במבוקים מחו"ל, החל מפרקטים ועד לריהוט ולחיפוי קירות. חברת פנומנה מביאה רק רהיטים שעשויים מעץ שנכרת מיערות מורשי כריתה שמונעים דילול של משאב חשוב זה וכן הלאה וכן הלאה.

- כיצד זה עוזר לסביבה?

בנייה ירוקה מעודדת שימוש בחומרים מקומיים, חומרים ממוחזרים, חומרים מתחדשים וכמובן שמשותף לכולם שאינם פולטים רעלים (זה מצריך פיקוח על הדבקים, חומרי הגלם וכדומה). תקן ירוק למוצר הוא תעודת אחריות מבחינתי שאני לא מזיק לסביבה ולאנשים שיגורו במבנה. כשאדם קונה עריסה לתינוק שלו הוא חושב שהיא צריכה להיות יפה ובצבע מסויים, אבל האם הוא עוצר לחשוב שהצבע של הלכה איננו פולט רעלים נדיפים שהתינוק עלול לנשום? תכנון טוב מונע סכנות שכאלה.

- מהי המודעות של חנויות העיצוב והריהוט בארץ לכך?

לחברת זהבי עצמון למשל עזרתי לאפיין מדד ירוק. הם מבררים אצל כל ספק שלהם באילו תקנים ירוקים הם עומדים וכיצד הם תורמים לאיכות הסביבה והמוצר שלהם. באופן זה הלקוחות שנכנסים לחנויות של זהבי עצמון יכולים לראות בבירור איזה מוצר ירוק יותר. מה שמפתיע אותם לא פעם שיש מוצרים שהם גם ירוקים יותר וגם זולים יותר. המדד הירוק עורר במקביל ללקוחות שהנושא קפץ לתודעה שלהם גם את הספקים השונים של זהבי עצמון. אני זוכר שפגשתי שם ספק חומרי גלם מספרד שנחרד לגלות שמתחריו מאיטליה עובדים לפי תקנים ירוקים מחמירים ולכן קיבלו ציון גבוה יותר. הוא אמר לי שדבר ראשון שהוא יעשה זה לשכנע את ההנהלה שלו שגם הם צריכים להיות ירוקים יותר ולא להישאר מאחור.

- האם מוצרים "ירוקים" יקרים יותר?

עד לפני כמה שנים אכן זה היה יקר יותר קטגורית, אך כיום בזכות המבחר ההולך וגדל, החידושים בתחום בעולם, התקנים הירוקים והתחרותיות שיש בארץ ניתן למצוא קשת שלמה של מחירים כמעט לכל מוצר ירוק כאשר חלקם אף זולים בהרבה ממוצרים שאינם ירוקים. את המשרד שלי בניתי לפי עיקרון מנחה שהכל חייב להיות אקולוגי אבל באותה מידה גם זול. התוצאה היא משרד ירוק לדוגמא בעלויות בנייה של פחות מ-1000 דולר למ"ר. כך שאפשר להיות ירוק ולחסוך בירוקים וזה עוד בלי שדיברתי על החזרי השקעה.

- האם מדובר בעיצוב משעמם או דווקא טרנדי ומעניין?

עיצוב ירוק הוא הכי לא משעמם שיש. זהו עיצוב מאתגר שמצריך הרבה ידע ושימוש בכלי תכנון מהתקדמים בעולם. כל פרויקט יכול וצריך להיות שונה מרעהו בגלל הבדלי מיקום גיאוגרפי, הבדלי תרבות, דרישות הלקוח וכדומה. יחד עם זאת ישנם עקרונות מנחים שמעניקים לכל פתרון את הדרך הטובה ביותר להתמודד. עיצוב ירוק זה גם לא טרנדי מהסיבה הפשוטה שזה הבסיס של כל תכנון ראוי. טרנד זה דבר שבא והולך ואילו עיצוב ירוק זה האלף-בית של השפה העיצובית. מי שלא מפנים זאת לא מדבר בשפה בעלת הגיון בריא. עיצוב ירוק זה הבסיס, נקודת המוצא שעל כולנו לאמץ למען עתיד טוב יותר. 

אדריכל ד"ר יוסי קורי, משרד גאוטקטורה לאדריכלות בת קיימא, ישתתף בכנס הבינלאומי ה-2 לבנייה ירוקה ב-30.11 - http://www.baitvenoy.co.il/

כתבות נוספות בנושא מיתוג ואסטרטגיות שיווקיות

עבור לתוכן העמוד