חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

למי יצביעו מיליון איש עצמאיים בישראל?

סקר לא מייצג של להב ששה באופן אינטרנטי ברשתות החברתיות מביא איתו בשורות  לפוליטיקאים שמתחרים על קולם של בעלי העסקים הקטנים והבינוניים העצמאיים.

בסקר השתתפו מעל 500 בעלי עסקים קטנים, כאשר 70% נמצאים בגיל 30-50. ביותר ממחצית מהעסקים יש עד עובד אחד. מפילוח מגדרי עולה כי מספר הגברים כ- 54% שהשתתפו היה במעט יותר גבוה ממספרן של הנשים, 46%.

כמעט 50% מהעצמאיים שנשאלו טוענים כי מצבם הכלכלי רע יותר מזה שהיה לפני 3 שנים. 40% חושבים שמצבם הכלכלי לשנים הקרובות עומד בפני שיפור. החלק הפחות אופטימי שעוד 36% לא יודעים להעריך את עתידם בנושא והיתר חושבים שמצבם יירע. כמעט 70% מרגישים שהמשק נמצא בהאטה וזאת למרות הצהרות מצידם של הפוליטיקאים על גידול של אחוזים בודדים.

הנושאים שמקשים ביותר על פעילות העסק נמצא כ- 64% מהנשאלים טוענים לנושאים שונים ברגולציה ומיסוי. 

יותר מ- 40% מהנשאלים אינם מחזיקים בדעה שישנו ח"כ/ שר שמחוייב לפעול למען מגזר העצמאיים בישראל. מציבור הנשאלים 14% חושבים ששר האוצר היוצא יאיר לפיד הוא המחוייב ביותר, אחריו נפתלי בנט ומירב מיכאלי עם 13%, שאר האחוזים מתחלקים באחוזים מאוד בודדים לחברי כנסת מסיעות שונות, ויש 8% שחושבים שאף אחד אינו מחוייב. 

לאיזו מפלגה יצביעו העצמאיים?

הנשאלים נשאלו מי לדעתך מהמפלגות תצליח לייצג נאמנה את האינטרסים שלך כעצמאי ובעל עסק קטן? לשאלה זו מעל למחצית ענו שאף מפלגה אינה מחויבת מספיק לנושא. לאחר מכן, מפלגתו של משה כחלון זוכה ל-13%, ולאחריה יש עתיד עם 9%. יתר האחוזים מתחלקים בין מפלגת העבודה עם 6%, הבית היהודי שמשם כיהן שר הכלכלה האחרון עם 3% והליכוד רק עם 1%. 

אהוד רצאבי נשיא להב:"עצמאים ובעלי עסקים קטנים ועובדיהם יהיו כוח משמעותי בבחירות הקרובות. ציבור זה לא ישלים יותר עם זלזול של נבחרי ציבור או הצהרות בלבד. אנחנו מצפים למחויבות קונקרטית של המפלגות הרצות לבחירות, כאשר אותן מפלגות אשר יהיו חלק מהקואליציה יממשו הלכה למעשה מחויבות זו. עצמאים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים לא ישלימו יותר עם המצב שהם אינם נחשבים גורם משמעותי בכלכלה ובחברה הישראלית"

מאמרים נוספים בנושא יזמות ועסקים קטנים

עבור לתוכן העמוד