חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איך הפכו דמי האבטלה לעצמאים מהבטחה גדולה לעבודה בעיניים?

ביולי 2015 עבר בקריאה טרומית בכנסת חוק דמי אבטלה לעצמאים ברוב של 77 קולות וללא כל מתנגדים. החוק החדש הבטיח בשורה לעצמאים - רשת בטחון לבעלי עסקים שמסיבות כאלו או אחרות נאלצו לסגור את עסקיהם ונותרו ללא מקור פרנסה, בדמות דמי אבטלה.

 

אולם השבוע חשף משרד האוצר את מתווה החוק "פנסיה אבטלה" החדש שעיקריו: שהעצמאים יחויבו להפריש לקרן פנסיה (עד 1,100 ₪ לחודש לפי רמת ההשתכרות) ואם אי פעם יזדקקו לדמי אבטלה יוכלו למשוך פיצויים פטורים ממס מתוך קרן הפנסיה שלהם, כלומר – העצמאים ישלמו לעצמם את דמי האבטלה.

 

בנוסף, לפי המתווה המוצע, המדינה תוריד כ- 4% מדמי הביטוח הלאומי עבור עצמאים המשתכרים עד 5,600 ₪ בחודש, בעוד שעצמאים המשתכרים עד 21,000 ₪ ימשיכו לשלם ביטוח לאומי כמו היום, ולמשתכרים מעל 21,000 ש"ח יועלו דמי הביטוח הלאומי. כך שבפועל מי שיממן את ההטבה במס לעצמאים החלשים הם העצמאים החזקים.

 

ענבר בזק ממקימות עצמאים עושים שינוי: "ממשלת ישראל יורקת שוב בפניהם של העצמאים. החוק הזה הוא ניסיון לזרות חוק בעיני הציבור ולקחת כסף מכספי העצמאים כדי לרפד את כיסיהן של קרנות הפנסיה. חוק שמחייב עצמאים להפריש מאות שקלים נוספים מידי חודש יטיל גזר דין מוות על אלפי בעלי עסקים קטנים שכבר היום בקושי מצליחים לשרוד. אנו דורשים משר האוצר לעמוד בהבטחותיו לעצמאים לספק להם דמי אבטלה כמו לכל אזרח עובד בישראל".

 

ארגוני עצמאים נוספים המתנגדים למתווה הפנסיה אבטלה של האוצר: התאגדות העסקים הקטנים, הסתדרות המעסיקים, לשכת יועצי המס. כולם ביחד יוצאים בקריאה לשר האוצר: "כחלון קיים את הבטחתך לעצמאים וספק להם דמי אבטלה ורשת בטחון סוציאלית. המגזר העסקי הנו מנוע הצמיחה של המשק, ואם המדיניות הממשלתית כלפי עצמאים לא תשתנה, צפוי בעתיד הקרוב משבר במגזר העסקי שהמשק לא ידע כמותו".  

 

עצמאים עושים שינוי הנה תנועה חברתית וולנטרית שהוקמה במטרה לייצג את מגזר העצמאים בפני מקבלי ההחלטות ולקדם חקיקה מתקנת שתבטיח זכויות שוות לאזרחי המדינה השכירים והעצמאים

מאמרים נוספים בנושא יזמות ועסקים קטנים

עבור לתוכן העמוד