חיפושדלג על חיפוש
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האם את/ה ה בנוי/ יה להיות יזמ/ת?

יזם הנו אדם בעל תכונות יוצאות דופן. מצד אחד שופע רעיונות מבריקים, ומצד שני הוא מסוגל להיות מעשי ולהבין כיצד להפוך את הרעיון לחברת סטארט-אפ מצליחה. דהיינו, עליו להבין גם את הדרך להפוך את רעיונותיו והמצאותיו יוצאי הדופן לכלים שעובדים ומתפקדים, עם יתרונות שיווקיים לצידם.

לעיתים קרובות, היזם עצמו מוביל את המהלכים הראשונים של רישום פטנטים, התחלת המגעים לגיוס הון ותחילת הפיתוח הטכנולוגי, אולם היזם צריך, במקביל, לגייס את צוות האנשים המתאים על מנת להפוך את הרעיון להצלחה כלכלית. לעיתים קרובות, היזם, וגם המבריק ביותר, צריך לפנות את מקומו בשלב מוקדם למדי, למנכ"ל מקצועי שיוביל את פעילות החברה, בזמן שהוא עצמו ממשיך להוביל את המו"פ בעזרת הצוות הניהולי שגייס למשימה.

האם אתם מתאימים להיות יזמים?
התשובה לשאלה זאת אינה פשוטה. צריך לזכור, שעל פי סטטיסטיקות בארץ ובארה"ב רק 5-10 מתוך מאה סטארט-אפים הצליחו להגיע לרווחיות משמעותית, ורק 2-3 הצליחו להגיע להישגים גדולים. האם אתה מוכן לתסכול בו תימצא עם הרוב שלא הצליח? האם אתה יכול להרשות לעצמך (כספית ורגשית) כישלון?

עליך לקבל החלטות באשר ליכולתך לחיות באי וודאות למשך תקופה שלא ברור מה אורכה, ובה לא תהנה כמעט מהכנסות. אם אתה שכיר העובד בעבודה קבועה ואתה המפרנס העיקרי במשפחה בוודאי לא תוכל להרשות לעצמך להתפטר ולהתחיל בהקמת סטארט אפ ללא מימון ראשוני מתאים. במצב זה עדיף לך כיום להתחיל להקים את המיזם במקביל לעבודתך (אולי בערבים ובסופי שבוע) ולראות אם אתה מצליח לגייס את המימון לתחילת פעילות הסטארט-אפ. אם אתה מסוגל לפרוש פרישה מוקדמת ממקום עבודתך תוך קבלת גימלה ראויה או שאתה משתחרר משרות קבע, אזי המבחן הקובע הנו עד כמה קל להפוך את הרעיון שלך למיזם רווחי.

מיהו יזם בעל סיכויים להצליח?
* יצירתי
* חושב בצורה לא קונבנציונאלית
* בעל כושר מנהיגות וכריזמה
* דינאמי
* יוצר מהר כימיה עם אנשים: עמיתים, עובדים משקיעים ושותפים.
* פתוח לשינויים מתמידים בתוכניות על פי ההתפתחויות הנוצרות.
* וורקוהוליק
* לוקח סיכונים מחושבים
* בעל הבנה עסקית רחבה
* מכיר היטב את תחום המיזם שלו, כולל הכרת מתחרים ישירים ועקיפים
* לומד משגיאות- גם שלו וגם של אחרים
* בעל שתי רגליים "על הקרקע"

אם אתה עונה רק על חלק מהתכונות הללו, עדיין יש ביכולתך להצליח על ידי התחברות לאדם, או למספר אנשים, שישלימו את התכונות החסרות. הדבר יכול להתבצע על ידי גיוסם לחברה שתקימו ו/או על ידי הקצאות מניות/אופציות מהחברה לאותם אנשי מפתח שיחברו אליכם.

כאשר משקיע או קרן הון סיכון תבחן את אפשרויות ההשקעה במיזם שלך, היא תשאל את עצמה את השאלות הבאות:
- האם היזם ו/ או צוות הניהול התנסה / התנסו בעבר ביזמות?
- האם היזם התנסה ביזמות בתחום המיזם הנדון?
- האם היזם הצליח במיזם או המיזמים הקודמים שלו?

סביר להניח, שאם התשובות לכל השאלות הנ"ל חיוביות, יישאלו שאלות נוספות. במידה וכל התשובות לשאלות הנ"ל שליליות, אך אתה עדיין חושב שבכל זאת יש לך רעיון שיכול להפוך למיזם מצליח, אתה צריך, כפי שהזכרנו קודם, לחבור לאישיות או לצוות שמאמין במיזם שלך ומוכן לעזור לך תמורת שותפות במיזם. המשקיע תמיד יעדיף את מי שכבר הוכיח את עצמו על פני מי שטרם עשה זאת.

היזם גם חייב להראות למשקיעים הפוטנציאליים במיזם שהוא עושה הכל להצלחת המיזם. גם כאשר טרם הצליח לגייס כסף, הוא משקיע את מלא זמנו ומרצו ולעיתים גם חלק מכספו במיזם. יזם שיש לו רעיון ואפילו אם רשם עליו פטנט או הגיש בקשה לפטנט וטרם החל לעבוד על הרעיון, אינו מוכיח למשקיעים כי הוא מתאים להיות יזם למרות שהוא יכול להיכלל בקטגוריה אחרת של ממציאים שגם היא מכובדת לכשעצמה. להיות ממציא היא תכונה חשובה ליזם אך בוודאי אין המדובר בתנאי הכרחי, בודאי שלא בתנאי מספיק.

יזם שמשקיע במיזם שלו, גם בשלב טרום המימון הראשוני יכול לעשות זאת ע"י בנית אב טיפוס ראשוני באם המיזם הינו טכנולוגי, או להתחיל בעבודה על הרעיון באם מדובר למשל בפרויקט תוכנה או אינטרנט. באפשרותך גם לרתום אנשים אחרים למיזם שלך שיתחילו לעבוד עבורך למשל על בסיס מניות עתידיות בחברה או על בסיס תפקיד בחברה עם הבטחה לשלם להם לכשתוקם החברה או כמובן אפשרי לשלב את הגישות הללו.

* מתוך ספר חדש - "קו הזינוק: המדריך ליזמים ומנהלים בהיי-טק" מאת אביבה רוזן וד"ר מנחם גנוט, בהוצאת ספריית גלובס (טל. 1-800-404033), המציע ליזמים ומנהלים דרכים לבנות ולפתח חברות היי-טק באופן יעיל ואפקטיבי יותר.

מאמרים נוספים בנושא יזמות ועסקים קטנים

עבור לתוכן העמוד